Σταυρούπολη – Μακεδονικός 65-73: Συνεχίζει ακάθεκτος προς την 1η θέση

Έφτασε τις 6 συνεχόμενες νίκες και συνεχίζει ο Μακεδονικός, αφού επικράτησε εκτός έδρας και της Σταυρούπολης με 73-65 στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 18η αγωνιστική στον 4ο όμιλο της Β’ Εθνικής.

Η ομάδα του Δημήτρη Γεροφώτη “έτρεξε” ένα σερί 0-15 στη 2η περίοδο, έκλεισε το 1ο ημίχρονο με διαφορά 16 πόντων (28-44), ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν το προσπέρασμα στο 4ο δεκάλεπτο. Οι “πράσινοι” βρήκαν πάντως το σθένος να αντιδράσουν και να πάρουν άλλη μία πολύτιμη νίκη στο πρωτάθλημα.

Σταυρούπολη – Μακεδονικός 65-73
Διαιτητές: Μπακάλης, Ηλιόπουλος, Αθανασιάδης Βλ.
Δεκάλεπτα: 16-17, 28-44, 51-54, 65-73
Σταυρούπολη (Νίκου): Τζουβάρας 14 (2), Φωτιάδης, Βουρτζούμης, Δασκαλόπουλος 7 (1), Παπαπασχάλης 5, Κακαρούδης 13 (1), Γκαβέζος 2, Χολέβας 4, Κουντουραντζόγλου 4, Λεπτοκαρίδης, Κυλαντωνίδης 3 (1), Μητρόπουλος 13 (4).
Μακεδονικός (Γεροφώτης): Αμπαράς 16, Παπασάβογλου Αρ. 5 (1), Στρυβάκης, Τραπεζάνογλου 2, Γαλανίδης 15 (1), Χατζημιχαηλίδης 7, Φλιάτης Ι. 5, Φλιάτης Γ. 10, Τσακαλέρης 13.

Όλα τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής (18/2)

ΔΕΚΑ – Γέφυρα 65-74
Ευκαρπία – Λεύκιππος Ξάνθης 69-80
Μαχητές Πειραματικό Πεύκων – Πανσερραϊκός 54-56
ΧΑΝΘ – Πολύγυρος 74-59
Σταυρούπολη – Μακεδονικός 65-73 (20/2)
Ρεπό: Ερμής Λαγκαδά

1. Μακεδονικός 31 (14-3)