Στον τελικό των Εφήβων ο Μαντουλίδης

Το φάιναλ φορ της ΕΚΑΣΘ ξεκίνησε σήμερα, με τον Μαντουλίδη να πατάει «γκάζι» το δεύτερο ημίχρονο και να επικρατεί της Ακαδημίας ΑΚ Αστέρια με 77-53 και να παίρνει το πορώτο εισιτήριο για τον τελικό.

Τα Αστέρια μπήκαν δυνατά παίρνοντας προβάδισμα 12-4, όμως το τάιμ άουτ από τον Νίκο Δημητρίου «αφύπνισε» τους παίκτες του και κάπως έτσι το 9-0 σερί τους έδωσε το προβάδισμα 13-12 στο 8’ για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (17-17). Στη συνέχεια, ο Μαντουλίδης ανέβασε κι άλλο στροφές και αυτή τη φορά με επιμέρους σκορ 12-2 προηγήθηκε με 10 πόντους (29-19), ενώ η διαφορά έφφτασε και το +12 (38-35). Στην επανάληψη, ο Μαντουλίδης έδειξε την ανωτερότητά του κρατώντας τα ηνία του αγώνα έχοντας διψήφια διαφορά η οποία ολοένα και  ανέβαινε ξεπερνώντας και το +20 (40-59, 50-70, 52-75).

ΑΚ ΑΣΤΕΡΙΑ – ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ  53-77
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 25-38, 36-57, 53-77
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου, Τζιοπάνος Ν.
ΑΚ ΑΣΤΕΡΙΑ (Ακριτίδης-Σαμαράς): Θεοδοσιάδης, Βεργόπουλος, Πηλίτσης 5, Παπαϊωάννου, Αγγέλου, Αναστασίου 10, Πουλιανίτης 20 (1), Στρατίδης 4, Μήτογλου 12 (1), Ακριτίδης, Γωγούσης 2.
ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ(Δημητρίου): Θωμαϊδης 5 (1), Νικολάου 13 (2), Σιόλογκας 12 (1), Χριστοδούλου 18 (2), Ζαϊμη, Γκέλιος 2, Παπαρέγκας 2, Ελευθερίου 2, Ανδρεάδης 10, Γιαννάκης, Κουζέλογλου 11 (1), Κουσιάντζας 2 .