Τα πεπραγμένα των Ελλήνων του NCAA

Μόνο νίκες και καλές εμφανίσεις έκαναν την Πέμπτη οι Ελληνες του κολεγιακού πρωταθλήματος, με κορυφαίο τον Κόρι Πέτρο, που πλησίασε έπειτα από καιρό το νταμπλ νταμπλ στη νέα νίκη του Οκλαντ. Καλός ήταν και ο Τράιαν Ηλιάδης, ενώ σταθερά νούμερα έχουν οι Μάικλ Μπιζούκας και Αλεξ Βουγιούκας σε Μισούρι Στέιτ και UTSA αντίστοιχα.

Νικ Παύλος

Δεν έπαιξε πολύ (15 λεπτά) χθες, πρόλαβε όμως να βάλει 8 πόντους με 1/1 δίποντο, 2/7 τρίποντα, να μαζέψει 5 ριμπάουντ, να μοιράσει 1 ασίστ, να κάνει 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο και 1 λάθος. Το Νορθ Καρολάινα Γκρίνσμπορο σημείωσε μάλιστα την 3η συνεχόμενη νίκη επί του Τσατανούγκα με 81-72.

Κόρι Πέτρος

Για τέταρτο συνεχόμενο ματς δεν ήταν μέλος της αρχικής πεντάδας, για τρίτο σερί όμως πέτυχε διψήφιο αριθμό πόντων, δείχνοντας ότι ο… πάγκος τον έχει ταρακουνήσει! Ο πρωτοετής σέντερ του Οκλαντ είχε 13 πόντους, 3/6 βολές, 5/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 28 λεπτά, εμφάνιση που συνδυάστηκε με τη νίκη επί της Σάουθερν Γιούτα με 72-63.

Γιάννης Σίνης

Επιστροφή στις νίκες για το Σαν Ντιέγκο και στις θετικές εμφανίσεις για τον Πατρινό φόργουορντ… Οι Τόρος νίκησαν εύκολα το Πόρτλαντ με 82-63 και ο Σίνης είχε 6 πόντους, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 τάπα και 1 λάθος σε 16 λεπτά.

Τη Δευτέρα το Σαν Ντιέγκο γνώρισε βαριά ήττα από το Μπρίγκχαμ Γιανγκ με 82-63 και ο Σίνης δεν σκόραρε στα 7 λεπτά που αγωνίστηκε, έχοντας 0/2 δίποντα, 1 ριμπάουντ και 2 λάθη.

Τράιαν Ηλιάδης

Καλή εμφάνιση έκανε ο Ελληνοαυστραλός στην εύκολη νίκη του Ολντ Ντομίνιον επί του Τάουσον με 71-41. Πέτυχε 12 πόντους σε 17 λεπτά, με 3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Αλεξ Βουγιούκας

Το Τέξας/Σαν Αντόνιο επικράτησε εύκολα του Νορθγουέστερν Στέιτ με 80-62 και ο Ελληνας σέντερ είχε 8 πόντους, 2/2 βολές, 3/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 20 λεπτά.

Μάικλ Μπιζούκας

Άλλη μία καλή εμφάνιση έκανε ο ομογενής γκαρντ, έχοντας 6 πόντους, 1/2 βολές, 1/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ και 8 ασίστ στην ήττα του Μισούρι Στέιτ από το ισχυρό Κρέιτον (νούμερο 19 στη γενική κατάταξη) με 65-66.

Τζέιμς Λούπος

Δεν έπαιξε πάλι πολύ στη νέα ήττα (11η στη σειρά) του Νέιβι από το Αμέρικαν με 67-60. Στα 8 λεπτά που χρησιμοποιήθηκε έβαλε 2 πόντους με 1/1 σουτ, ενώ μάζεψε και 1 ριμπάουντ.