Τα πεπραγμένα των Ελλήνων του NCAA

Τρεις νίκες και τρεις ήττες ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων που αγωνίστηκαν το τελευταίο διήμερο στο κολεγιακό πρωτάθλημα των Ηνωμένων Πολιτειών. Οι εμφανίσεις του Ηλιάδη και του Βουγιούκα, πάντως, ήταν αυτές που ξεχώρισαν…

Τράιαν Ηλιάδης

Αλλη μία νίκη για το Ολντ Ντομίνιον, άλλο ένα διψήφιο νούμερο πόντων για τον Τρίαν Ηλιάδη. Ο Ελληνοαυστραλός πέτυχε 11 πόντους με 2/2 βολές, 3/8 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 23 λεπτά, στην τέταρτη συνεχόμενη νίκη του Ολντ Ντομίνιον επί του Τζέιμς Μάντισον με 80-71.

Νικ Παύλος

Το Νορθ Καρολάινα Γκρίνσμπορο σημείωσε την 7η σερί νίκη επί του Σίταντελ με 82-71 και ο ομογενής γκαρντ είχε 4 πόντους, 2/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 κόψιμο και 1 λάθος σε 14 λεπτά.

Γιάννης Σίνης

Το Σαν Ντιέγκο κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο και ηττήθηκε από το Σάντα Μπάρμπαρα (Νο. 18 στη γενική κατάταξη) με 84-73. Ο Πατρινός φόργουορντ είχε 2 πόντους, 1/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο σε 18 λεπτά.

Κόρι Πέτρος

Το Οκλαντ γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα από το IUPUI με 79-75 και ο ομογενής σέντερ έπαιξε μόνο 17 λεπτά, έχοντας 7 πόντους, 3/4 βολές, 2/4 δίποντα, 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος. Ο Πέτρος δεν είχε παίξει φέτος λιγότερο από 23 λεπτά σε κανέναν αγώνα των Γκόλντεν Γκρίζλις.

Μάικλ Μπιζούκας

Μέτρια εμφάνιση έκανε ο ομογενής πόιντ γκαρντ στην ήττα του Μισούρι Στέιτ από το Γουίτσιτα Στέιτ με 74-67. Ο Μπιζούκας είχε 2 πόντους, 1/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 λάθη σε 33 λεπτά.

Αλεξ Βουγιούκας

Ο Αθηναίος φόργουορντ ήταν καλός στη μικρή συμμετοχή που είχε κόντρα στο ΤΧ Αρλινγκτον (το Τέξας Σαν Αντόνιο ηττήθηκε με 67-66), αλλά τα προβλήματα με τα φάουλ (4) δεν τον άφησαν να παίξει περισσότερο από 18 λεπτά. Πάντως, ο Βουγιούκας είχε 8 πόντους με 2/2 βολές, 3/3 δίποντα, 3 ασίστ, 1 κόψιμο και 1 λάθος.