niki volou-dioskouroiΣπουδαία νίκη πέτυχε η Νίκη Βόλου με 74-67 στον αγώνα με τους Διόσκουρους Κοζάνης που έγινε πρόωρα για τη 12η αγωνιστική του 1ου ομίλου του Βορρά στη Γ’ Εθνική. Οι Βολιώτες ξεκίνησαν ιδανικά τον αγώνα, καθώς προηγήθηκαν 18-8, αλλά στα μέσα της δεύτερης περιόδου οι Διόσκουροι ισοφάρισαν και στην πορεία ξέφυγαν μέχρι και με 7 πόντους διαφορά στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (37-44).

Η Νίκη απάντησε με ένα σερί 11-0 αλλά οι εναλλαγές συναισθημάτων συνεχίστηκαν και στην τέταρτη περίοδο. Οι Διόσκουροι πήραν πάλι το προβάδισμα με 58-55 στο 33′, κι ενώ λίγο πιο πριν οι διαιτητές είχαν αποβάλλει από το γήπεδο τον έφορο των γηπεδούχων Νίκο Μακρίδη. Τον τελευταίο λόγο τον είχαν πάντως οι Βολιώτες, οι οποίοι έκαναν ένα νέο σερί (13-0) και ξέφυγαν 68-58, μία διαφορά που κράτησαν μέχρι τέλους.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ 74-67
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11. 35-36, 50-52, 74-67
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου – Παπαδοπούλου
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Καραΐσκος): Τζίνης 8, Κατσαλής 4 Οικονόμου, Καραθανάσης, Μπίζιος, Τσώλης 31 (3), Κέτουλας 5, Τάσσος 16, Τοκατλίδης 10 (1).
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ (Χωλόπουλος): Σταυρίδης 4 (1), Σισμάνης 10 (1), Σκορδάρης 5 (1), Ντόβας 12 (2), Καρανώτας Σ. 8, Ζολώτας 5, Μπάρμπας, Καρανώτας 22, Ανδρίτσος.