Το Μαϊάμι νίκησε τον Ρόντο… (+vd)

Ο Ραζόν Ρόντο βρέθηκε στην καλύτερη (επιθετικά) βραδιά της καριέρας του, ό,τι κι αν έκανε όμως δεν ήταν αρκετό για να ανατρέψει την κατάσταση στο Μαϊάμι. Ο γκαρντ των Σέλτικς έβαλε 44 πόντους (ρεκόρ καριέρας) αλλά το Μαϊάμι είχε περισσότερες λύσεις στα κρίσιμα λεπτά και πήρε τη νίκη επί της Βοστώνης με 115-111 στην παράταση, κάνοντας το 2-0 στη σειρά των ανατολικών τελικών.

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έβαλε 34 πόντους για το Μαϊάμι, αλλά οι παίκτες που πέτυχαν όλους τους κρίσιμους πόντους ήταν ο Χάσλεμ και ο Γουέιντ (πέτυχε 2 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 21 από εκεί και πέρα), την ώρα που ό,τι πετούσε ο ακούραστος Ρόντο (έπαιξε και στα 53 λεπτά!) έμπαινε στο καλάθι, σε μία «μαγική» βραδιά για αυτόν.

Οι Σέλτικς έλεγξαν τον αγώνα σε όλο το πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκαν μέχρι και με 13 πόντους διαφορά αλλά η Χιτ γύρισε το ματς όταν «ξύπνησε» ο Ντουέιν Γουέιντ και προηγήθηκε 78-71 στο 41’. Οι «κέλτες» δεν είπαν όμως την τελευταία λέξη τους, καθώς έκαναν επιμέρους 17-5 από το 37’ έως το 45’, κράτησαν χωρίς καλάθι επί 4 λεπτά το Μαϊάμι και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 94-89. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με σερί 9-0 αλλά οι «κέλτες» έστειλαν το ματς στην παράταση με το τρίποντο του Ρέι Αλεν 34,3’’ πριν από τη λήξη, αφού το μακρινό σουτ του ΛεΜπρόν Τζέιμς στην τελευταία επίθεση δεν βρήκε στόχο.

Στην παράταση η Βοστώνη απλά δεν άντεξε χωρίς τον Πολ Πιρς (αποβλήθηκε με 6 φάουλ λίγο πριν από τη λήξη του κανονικού αγώνα), όσα… τρίποντα κι αν έβαζε ο Ραζόν Ρόντο. Η Χιτ μετέτρεψε το 103-105 σε 111-105 με ένα σερί 8-0 στο τελευταίο λεπτό της παράτασης και επιβίωσε και στον δεύτερο τελικό.

Μαϊάμι-Βοστώνη 115-111 (Τζέιμς 34π., 10ρ., 7ασ. – Ρόντο 44π., 16/24σ., 8ρ., 10ασ.)… 2-0 νίκες