farosΟ Φάρος Κερατσινίου είχε τρία… ματς-μπολ ανόδου στη διάθεση του. Χρειάστηκε όμως μόνο το ένα. Η ομάδα του Ανδρέα Πολέμη επικράτησε του Προμηθέα Πάτρας με 88-78 στον πρώτο τελικό των πλέι οφ της Α2, κέρδισε τη σειρά με 3-0 νίκες και κατέκτησε πανηγυρικά στο κατάμεστο κλειστό του Κερατσινίου την άνοδο στην Α1 για πρώτη φορά στην βραχύβια ιστορία του συλλόγου!

Το παιχνίδι ελάχιστα θύμιζε “τελικό” ανόδου στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες έτρεχαν πάνω κάτω, ασχολούνταν ελάχιστα με την άμυνα και σούταραν με αφύσικα ποσοστά στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο σημειώθηκαν συνολικά 55 πόντοι, με τον μεν Φάρο να έχει 5/7 τρίποντα, 4/5 δίποντα και τον δε Προμηθέα 5/6 τρίποντα και 4/6 δίποντα!

Όσο εύστοχος κι αν ήταν πάντως ο Προμηθέας, η ομάδα του Κερατσινίου ήταν αυτή που διατηρούσε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης ένα προβάδισμα 4-8 πόντων. Ο Φάρος έκλεισε την πρώτη περίοδο με διαφορά οκτώ πόντων (22-14) και κατόρθωσε να ξεφύγει ακόμα και με 45-35 στο 17’ χάρις σε δύο συνεχόμενα τρίποντα του Καράμπουλα. Οι Πατρινοί δεν το έβαλαν κάτω και στο 23’ προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 52-51. Πρώτη και τελευταία όμως…

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου ο Φάρος έκανε ένα σερί 7-0, προηγήθηκε με 71-64 και δεν κοίταξε ξανά πίσω του. Με 2,5 λεπτά να απομένουν ο Παπαμακάριος έβαλε ένα τρίποντο-μαχαιριά στην εκπνοή του χρόνου επίθεσης, εκτόξευσε τη διαφορά στο +10 (83-73) και λίγο αργότερα μία ελεύθερη βολή του Παπαδόπουλου έκανε το σκορ 84-73. Ο Προμηθέας πλησίασε μέχρι τους έξι πόντους (84-78) και είχε την ευκαιρία να ρίξει τη διαφορά ακόμα περισσότερο αλλά το τρίποντο του Τσάμη δεν βρήκε στόχο στο 39’. Κάπου εκεί όλα τελείωσαν. Τα πανηγύρια των γηπεδούχων άρχισαν.

ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ–ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ 88-78
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14, 49-42, 69-64, 88-78
Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.-Μπήτης-Παντελίδης
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Πολέμης): Παπαδόπουλος 1, Παπαμακάριος 9 (1), Καράμπουλας 11 (2), Μπατής 6 (2τρ., 10ρ., 4ασ.), Πετροδημόπουλος 18 (11ρ.), Λιακόπουλος 21 (7/10δ., 1τρ., 8ασ.), Αγγελόπουλος 11 (3), Κομποδιέτας 6 (2), Σκορδίλης 5.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Νοέας 4 (1), Κουμπούρας 2, Γιαννικόπουλος 2, Σκούφης, Πέττας 12 (8ρ.), Γερομιχαλός 5, Μαναβόπουλος, Πέτροβιτς 18 (4τρ., 7ρ.), Τσάμης 17 (3τρ., 5ασ.), Αλίχοντζιτς 15, Χαμηλός 3 (1).