Φίλιππος Βέροιας – Τρίκαλα Basket 71-86: Άλμα ανόδου από τους Θεσσαλούς (VIDEO)

Το πρώτο βήμα για την άνοδο έγινε από τα Τρίκαλα Basket, τα οποία επικράτησαν με 86-71 του Φίλιππου Βέροιας, στο 1ο ματς του έξτρα ομίλου για την άνοδο στην Elite League, ο οποίος φιλοξενείται στην Καρδίτσα.

Σε ένα πολύ ισορροπημένο -για 25 και πλέον λεπτά– ματς με ουκ ολίγες αλλαγές προβαδίσματος, η πρώτη ομάδα που κατόρθωσε να δημιουργήσει διαφορά πέντε πόντων (!) ήταν ο Φίλιππος (41-36) στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου. Όχι όμως περισσότερο. Στο 24′ τα Τρίκαλα Basket ανέκτησαν το προβάδισμα με 43-45 και δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να περάσουν ξανά μπροστά στο σκορ.

Η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ ξέφυγε με 53-59 στο 30′ και απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο στο 4ο δεκάλεπτο (62-70 στο 35′, 66-75 στο 37′), διευρύνοντας συνεχώς τη διαφορά μέχρι και το τελικό +15.