Φανάρια Νάξου – Αίολος Αγυιάς 84-79: Λύτρωση στην παράταση

Με νίκη μπήκε στο 2023 ο ΑΠΑΣ. Τα Φανάρια επικράτησαν στην παράταση του Αίολου Αγυιάς με 84-79, σε ματς για τη 10η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Β’ Εθνικής.

Ο Ιάκωβος Μιλεντίγιεβιτς (26π.) ήταν ο 1ος σκόρερ των Φαναριών, αλλά και ο παίκτης που έβαλε το μεγαλύτερο σουτ της αναμέτρησης (δίνοντας στην ομάδα του “αέρα” πέντε πόντων στο τελευταίο λεπτό), καθώς και τις πιο καθοριστικές ελεύθερες βολές στο φινάλε. Από τον Αίολο, που πήγε στη Νάξο χωρίς τους Νιφόρα, Χριστόπουλο και Κέκερη, τη μεγαλύτερη δουλειά στην επίθεση την έκαναν οι Λυμπέρης (17π.), Θανόπουλος (17π.) και Παπαφωτίου (17π.).

Τα Φανάρια μπήκαν με ιδανικό τρόπο στο γήπεδο, καθώς πέτυχαν τους πρώτους επτά πόντους της αναμέτρησης και στο 7’ δημιούργησαν διαφορά 11 πόντων (19-8). Ο Αίολος αντέδρασε πάντως. Ο Θανόπουλος έβαλε άμεσα τους Αχαιούς στο ματς με τα μακρινά του σουτ και στο 11’ η ομάδα του Ανδρέα Παπαδημητρίου προηγήθηκε για πρώτη φορά με 21-22, “τρέχοντας” ένα επιμέρους 2-14. Κάπου εκεί το ντέρμπι άρχισε.

Στα επόμενα 29 λεπτά το προβάδισμα άλλαξε χέρια άλλες 10 φορές και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει περισσότερο από το +4 των φιλοξενούμενων στο 37’ (57-61). Ο Αίολος διατηρούσε μάλιστα σταθερά το προβάδισμα μετά το 33’ (55-56), μέχρι ο Λάκοβ να κάνει το σκορ 63-63 με 1/2 βολές και με 53,6’’ να απομένουν για τη λήξη. Ακολούθησε λάθος του Αίολου και το μεγάλο καλάθι του Λάκοβ από μέση απόσταση στα 21’’, που έδωσε πάλι το προβάδισμα στους Ναξιώτες (65-63).

Στο τάιμ άουτ ο Παπαδημητρίου αποφάσισε να δώσει την μπάλα στον Λυμπέρη στο λόου ποστ και δικαιώθηκε, αφού ο έμπειρος πάουερ φόργουορντ πόσταρε τον Προδρόμου και σκόραρε, ισοφαρίζοντας το σκορ 6,9’’ πριν από το τέλος (65-65). Τα Φανάρια δεν μπόρεσαν να κάνουν το ίδιο. Ο Χαρούνι κέρδισε φάουλ στα 5’’, αλλά έχασε και τις δύο βολές, ο Αίολος δεν πρόλαβε καν να εκδηλώσει επίθεση στον υπολειπόμενο χρόνο και το παιχνίδι οδηγήθηκε σε παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο τα Φανάρια έλεγξαν εν πολλοίς τον αγώνα, καθώς ξέφυγαν με 78-73 στο 44’ χάρις σε τρίποντο του Μιλεντίγιεβιτς, αλλά ο Θανόπουλος κράτησε όρθιο τον Αίολο με 6 σερί πόντους (80-79 στα 19,2’’), οδηγώντας το ματς στη διαδικασία των βολών. Ο Μιλεντίγιεβιτς είχε 2/2 στα 14,4’’, ο Θανόπουλος αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης και ο Προδρόμου “τελείωσε” το ματς με 2/2 βολές στο 1,2’’.

Φανάρια Νάξου – Αίολος Αγυιάς 84-79 (παρ.)
Διαιτητές: Μαρτιμάλος, Τσίμης, Σιδερής
Δεκάλεπτα: 21-20, 34-32, 52-50, 65-65 (κ.α.), 84-79
Φανάρια Νάξου (Ρουμελιώτης): Μιλεντίγιεβιτς 26 (6), Προδρόμου 21 (1), Τζόκιτς 9, Αναγνωστόπουλος 8, Λάκοβ 13 (1), Γυφτάκης, Χαρούνι 7, Μπακέας.
Αίολος Αγυιάς (Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 12, Πλώτας 9, Γιαννικόπουλος, Θανόπουλος 17 (2), Παπαφωτίου 17 (3), Γκάτζιος 7, Λυμπέρης 17 (3), Γοργότσης.