Φιλική επικράτηση για τα Χανιά επί του Εργοτέλη

Η διαφορά που χωρίζει Χανιά και Εργοτέλη ήταν εμφανής στο παρκέ, με τους γηπεδούχους να παίρνουν μία φιλική νίκη με 77-53. Οι προπονητές των δύο ομάδων είχαν την ευκαιρία σ’ αυτό το φιλικό ματς να βγάλουν αρκετά συμπεράσματα, με τους γηπεδούχους να δείχνουν από πολύ νωρίς την αγωνιστική τους ανωτερότητα.

Από τα πρώτα της λεπτά έφεραν το ματς στα μέτρα του και σταδιακά κατάφεραν να μετουσιώσουν την ουσία τους σε κυριαρχία, που υλοποιήθηκε στο σκορ με το 23-14 της αρχικής περιόδου. Στη συνέχεια, τα Χανιά βρήκαν ακόμα περισσότερες λύσεις τόσο στο επιθετικό όσο και στο αμυντικό κομμάτι, με το τελευταίο ωστόσο να αποτελεί το κύριο όπλο τους, κρατώντας την αρμάδα του Ηρακλείου στους μόλις 26 πόντους μετά από 20 λεπτά.

Στο δεύτερο μέρος, η κατάσταση συνέχιζε σταθερά στο ίδιο μοτίβο, με τα Χανιά εν τέλει όχι μόνο να διατηρούν το προβάδισμά τους αλλά και να το εκτινάσσουν με συνέπεια πάνω από τους 10 πόντους, με το τελικό σκορ (77-53) να πιστοποιεί του λόγου το αληθές.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 37-26, 54-42