Χάλκινο μετάλλιο για την Αυστραλία, νίκη επί της Σλοβενίας με 107-93

Ο Πάτι Μιλς πήρε από το χέρι την Αυστραλία οδηγώντας τη στη νίκη με 107-93 της Σλοβενίας στον μικρό τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, το οποίο αποτελεί το πρώτο στην ιστορία της σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Οι Αυστραλοί ξέφυγαν με 13-7. Η Σλοβενία απάντησε άμεσα με 10-0 (17-13), αλλά η Αυστραλία αντέδρασε γρήγορα κάνοντας το 20-17. Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι να έρθει το ξέσπασμα των Αυστραλών, και με 11-0 έκαναν το 45-35, με τον Μιλς να φτάνει τους 26 πόντους στο πρώτο ημίχρονο!

Στην τρίτη περίοδο η Αυστραλία διατηρούσε 5-10 πόντους διαφορά, μέχρι ένα νέο ξέσπασμα των Αυστραλών έκανε το 52-64. Οι Σλοβένοι πλησίασαν (62-68), ωστόσο με καλάθια των Μιλς και Ινγκλς η περίοδος έκλεισε με 78-67.

Στη συνέχεια οι Αυστραλοί εκτόξευσαν την διαφορά στους 14 πόντους (67-81). Κάποια καλάθια του Πρέπελιτς είχαν ως αποτέλεσμα οι Σλοβένοι να μειώσουν σε 75-81, ενώ λίγο αργότερα πλησίασαν ακόμα περισσότερο με 80-83 με καλάθι του Ντόντσιτς. Στην επόμενη φάση ωστόσο ο Μπλάζιτς χρεώθηκε με ένα ανόητο αντιαθλητικό φάουλ, αφού έσπρωξε εκτός φάσης τον Μιλς. Ακολούθησε σερί 7-0 για τους “Μπούμερς”, που ξέφυγαν με 80-90. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ντόνσιτς οι Σλοβένοι μείωσα σε 86-92, ωστόσο η Αυστραλία είχε πάλι την απάντηση και με 10 σερί πόντους “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 45-53, 67-78, 93-107
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Σέκουλιτς): Μπλάζιτς 12 (1), Τσάντσαρ 8 (1), Ντίμετς 6, Ντόντσιτς 22 (3/13 τρ., 8ασ., 8 λάθη), Ντράγκιτς 9 (1), Ρούπνικ, Νίκολιτς, Πρέπελιτς 18 (3), Μούριτς 5 (1), Τόμπι 13 (1).
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Γκούριαν): Γκούλντινγκ 6 (2), Μιλς 42 (4/15τρ., 9ασ.), Ινγκλς 16 (4 ), Ντελαβεντόβα, Σόμπεϊ, Τάιμπολ 11, Έξουμ 12 (2), Λάνταλ 14, Κέι 6 (2).