Euro U20 – Πρώτη ήττα για τη Νέων και Ισπανία στους “8” (vd)

Το πάλεψε μέχρι τέλους, όμως η Εθνική Νέων θα τα κατάφερε απέναντι στην Τουρκία καθώς ηττήθηκε με 72-70 γνωρίζοντας παράλληλα την πρώτη της ήττα στη διοργάνωση. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατέκτησε τη δεύτερη θέση στον όμιλο της και πλέον στους “8”  θα συναντήσει την Ισπανία.

Η Εθνική ομάδα πραγματοποίησε το χειρότερο της ξεκίνημα στη διοργάνωσε, κατάφερε στην επανάληψη να ανεβάσει στροφές, όμως κάποια λάθη στο τέλος δεν την επέτρεψαν να κατακτήσει τη νίκη.

Το ξεκίνημα της Εθνικής ήταν κακό καθώς οι Τούρκοι με πρωτοστάτη τον Ερόγλου προηγήθηκαν με 18-0 στο 6′, ενώ η ελληνική ομάδα πέτυχε το πρώτο της καλάθι με τον Καμπερίδη 3.24” πριν από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο και ολοκληρώθηκε με τους Τούρκους να  προηγούνται με 20-11.  Σταδιακά η Εθνική άρχισε να βελτιώνεται με αποτέλεσμα να ροκανίσει τη διαφορά και να πλησιάσει στους τέσσερις πόντους στο 17′  (20-24). Ο αντίπαλος  δεν πτοήθηκε ανεβάζοντας εκ νέου τη διαφορά και ο Dokuyan με τρίποντο έστειλε στα αποδυτήρια την Τουρκία με +9 (37-27).

Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν, καθώς η Εθνική… φόρεσε το καλό της πρόσωπο. Οι συνεργασίες έφεραν ξανά αποτέλεσμα καθώς το 14-3 (με 6 συνεχόμενους πόντους του Καμπερίδη) επιμέρους σκορ της έδωσε για πρώτη φορά το  προβάδισμα με 41-39 στο 25′, ενώ λίγο αργότερα ήρθε και το 44-40. Οι Τούρκοι απάντησαν (45-44),  ο Μποχωρίδης με πέντε σερί πόντους έγραψε το 49-45, ενώ η Εθνική προηγήθηκε και με 51-45. Κάποια λάθη στη συνέχεια έδωσαν την ευκαιρία στην Τουρκία να μειώσει και να κλείσει την τρίτη περίοδο στο -1 (53-54).

Η Τουρκία συνέχισε το σερί της καθώς στην έναρξη του τετάρτου δεκαλέπτου έκανε 11-0 παίρνοντας… αέρα 8 πόντων (64-56) στο 34′ , ενώ η κακή της άμυνα έφερε τον αντίπαλο ακόμα και στο +10 (69-59). Και πάλι όμως, η ελληνική ομάδα έδειξε ψυχή, απάντησε μειώνοντας σε 69-67 . Το γκολ-φάουλ από τον Erülkü 1.11′ πριν από το φινάλε έκανε 72-67, όμως ο Μποχωρίδης με ένα εκπληκτικό τρίποντο έγραψε το 72-70, 37” πριν από το τέλος.  Στα τελευταία δεύτερα ο Dokuyan δεν κατάφερε να πετύχει το καλάθι ενώ ο Παπαπέτρου στην τελευταία επίθεση του αγώνα έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση καθώς υπέπεσε σε βήματα.

ΤΟΥΡΚΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 72-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 37-24, 53-54, 72-70
ΤΟΥΡΚΙΑ: Αλτίν, Ερόγλου 23 (2), Καντάν 2, Τουρέν 2, Ντοκιγιάν 8 (2), Γκεγίκ 7 (1), Τουντσέρ, Μουτλού, Ερντογάν, Τεκίν 11, Ερουλκού 19 (2).
ΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Μποχωρίδης 24 (3), Λαρεντζάκης 6, Παπαπέτρου 20 (3/10 τρ.), Καραμολέγκος, Σλαφτσάκης, Μήτσιαλος, Αντετοκούνμπο 1 (11 ρ., 2μπλ.), Μελισσαράτος, Αγραβάνης 2, Καμπερίδης 17 (1), Γόντικας.