49o ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ: Η ΔΕΚΑ κατέκτησε τον τίτλο με νίκη στην παράταση…

Η ομάδα της ΔΕΚΑ μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος εφήβων, πανηγύρισε και τον τίτλο στην κατηγορία των παίδων, δείχνοντας έτσι ότι η δουλειά που γίνεται στα τμήματα των υποδομών είναι σε βάθος! Η ομάδα της ΔΕΚΑ επικράτησε με 81-74 του Προμηθέα Πάτρας στην παράταση ενός συναρπαστικού αγώνα, η κανονική διάρκεια του οποίου βρήκε τις δύο ομάδες στο 71-71.

Η ΔΕΚΑ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, βλέποντας τον Προμηθέα Πάτρας να προηγείται με +11 (26-35) στο τέλος του ημιχρόνου, με τους Πατρινούς να δείχνουν ότι θα είχαν το… πάνω χέρι στην αναμέτρηση.

Όμως οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν, ανέβασαν “στροφές” στο τρίτο δεκάλεπτο (25-23) και έφεραν τα πάνω-κάτω στο κρίσιμο σημείο του ματς. Έχοντας ισορροπήσει πλήρως το παιχνίδι, προσπέρασε με 71-68 30 δεύτερα κι έδειχνε έτοιμη να πανηγυρίσει τον τίτλο. Με τον Προμηθέα όμως να ισοφαρίζει με μία τρίποντη “βόμβα” (71-71), στέλνοντας το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο η ομάδα της ΔΕΚΑ πάτησε το… γκάζι και μ’ ένα επιμέρους 10-3, “καθάρισε” την υπόθεση νίκη και πανηγύρισε τον τίτλο!

Στον μικρό τελικό, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 64-63 του Περιστερίου και κατέλαβε την τρίτη θέση του πανελληνίου πρωταθλήματος παίδων.