Μία νίκη από τη μαθηματική κατάκτηση του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ απέχει πια ο Διαγόρας Δρυοπιδέων, που επικράτησε εύκολα του Εθνικού για την 23η αγωνιστική. Το ενδιαφέρον στον 2ο όμιλο στρέφεται πλέον στην 4η θέση των πλέι οφ και στη δεύτερη ομάδα που θα ακολουθήσει την ουραγό Νέα Μάκρη (έχει υποβιβαστεί μαθηματικά) στη Γ’ ΕΣΚΑ.
Η μάχη αναμένεται να είναι μεγάλη μάλιστα, καθώς ο ΚΑΟ Γέρακα σημείωσε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Αγίου Θωμά και σε συνδυασμό με τις ήττες του Βριλησσιακού και του Φιλίππου, τους “έπιασε” στη βαθμολογία.
Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής
Ποσειδώνας ΑΟΝΨ-Θεμιστοκλής 59-53
ΕΦΟΑ Σπύρος Λούης-Νέα Ιωνία 62-57
Αγιος Θωμάς-ΚΑΟ Γέρακα 68-69
Βριλησσιακός-Περισσός 58-67
Διαγόρας Δρυοπιδέων-Εθνικός 83-66
Νέα Μάκρη-Αναγέννηση Πετρ. 57-97
Αίολος Ταύρος 2006-Φίλιππος 67-51
Τα φύλλα αγώνων:
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ-ΕΘΝΙΚΟΣ 83-66 (47-30)
Διαιτητές: Πόντας, Μητρόπουλος
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ (Παύλος, Κεφαλίδης): Καζάς Γ., Παπαβαΐτσης 4, Δελέγκος 2, Καβούρης 22 (4), Λαρετζάκης 5 (1), Κουμπούρας 8, Μακρής 22 (1), Ντόκος 6 (1), Μαυροειδάκος 6, Περγαντής 2, Παπαϊωάννου 6, Καζάς Κ.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Αθανασόπουλος, Γαλλικάς): Ζέρβας 8 (1), Σφυρής, Σινεγαλιάς 2, Τούσνης 2, Γαβριηλίδης 5, Τσορματσίογλου 28 (3), Ζεινελχοτζα 5, Κάβουρας 8, Κακιώνης 2, Κούντσιος 6.
ΕΦΟΑ ΣΠΥΡΟΣ ΛΟΥΗΣ-ΕΣΚΔ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ 62-47 (29-27)
Διαιτητές: Ραχιώτης, Σιδερής
ΕΦΟΑ ΣΠΥΡΟΣ ΛΟΥΗΣ (Σεντούκας): Τριγάζης 18 (6), Βλαχονάτσιος 10 (2), Κούβαρης 10, Αναγνωστόπουλος 8, Σιαμήτρος 6, Λυκουρέσης 6, Μπίρδας 4.
ΕΣΚΔ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ (Θεολογίτης, Ραρρής): Κασαπάκης 13 (1), Θαλασσινός 9, Ιγγλέζος 6 (2), Καλασούντας 6, Κανλής 5 (1), Κωσταρής 4, Σαββαΐδης 2, Φατούρος 2.
Η βαθμολογία (σε 23 αγώνες)
Ομάδα |
Βαθ |
|
Αγών |
|
Ν |
|
Η |
|
Μ |
|
Επιθ |
|
Αμυν |
|
Διαφ |
|
αγώνες |
αγώνες |
αγώνες |
1. ΑΣ ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ |
43 |
|
23 |
|
20 |
|
3 |
|
0 |
|
1698 |
|
1426 |
272 |
|
0 |
1,000 |
|
1,191 |
2. ΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΕΤΡ/ΝΩΝ |
41 |
|
23 |
|
18 |
|
5 |
|
0 |
|
1652 |
|
1287 |
365 |
|
0 |
1,000 |
|
1,284 |
3. ΕΦΟΑ-ΣΠ.ΛΟΥΗΣ |
38 |
|
23 |
|
15 |
|
8 |
|
0 |
|
1420 |
|
1396 |
24 |
|
3 |
1,074 |
|
1,017 |
4. ΑΕ ΑΙΟΛΟΣ-ΤΑΥΡΟΣ 2006 |
38 |
|
23 |
|
15 |
|
8 |
|
0 |
|
1468 |
|
1381 |
87 |
|
3 |
0,931 |
|
1,063 |
5. ΑΟ ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΑΙΓ. |
35 |
|
23 |
|
12 |
|
11 |
|
0 |
|
1481 |
|
1507 |
-26 |
|
0 |
1,000 |
|
0,983 |
6. ΑΟ ΠΕΡΙΣΣΟΥ |
34 |
|
23 |
|
11 |
|
12 |
|
0 |
|
1417 |
|
1470 |
-53 |
|
6 |
1,013 |
|
0,964 |
7. ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΣ |
34 |
|
23 |
|
11 |
|
12 |
|
0 |
|
1433 |
|
1468 |
-35 |
|
6 |
1,004 |
|
0,976 |
8. ΕΣΚΔ Ν.ΙΩΝΙΑΣ |
34 |
|
23 |
|
11 |
|
12 |
|
0 |
|
1404 |
|
1431 |
-27 |
|
6 |
0,982 |
|
0,981 |
9. ΠΟ ΑΓΙΟΥ ΘΩΜΑ |
33 |
|
23 |
|
10 |
|
13 |
|
0 |
|
1475 |
|
1486 |
-11 |
|
4 |
1,214 |
|
0,993 |
10. ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΑΟΝΨ |
33 |
|
23 |
|
10 |
|
13 |
|
0 |
|
1418 |
|
1495 |
-77 |
|
2 |
0,824 |
|
0,948 |
11. ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ |
31 |
|
23 |
|
8 |
|
15 |
|
0 |
|
1310 |
|
1405 |
-95 |
|
8 |
1,227 |
|
0,932 |
12. ΒΡΙΛΗΣΣΙΑΚΟΣ ΑΟ |
31 |
|
23 |
|
8 |
|
15 |
|
0 |
|
1282 |
|
1405 |
-123 |
|
4 |
0,863 |
|
0,912 |
13. ΚΑΟ ΓΕΡΑΚΑ |
31 |
|
23 |
|
8 |
|
15 |
|
0 |
|
1420 |
|
1496 |
-76 |
|
3 |
0,885 |
|
0,949 |
14. ΕΣΝ ΜΑΚΡΗΣ |
27 |
|
23 |
|
4 |
|
19 |
|
0 |
|
1332 |
|
1557 |
-225 |
|
0 |
1,000 |
|
0,855 |
Info: Στην Α’ ΕΣΚΑ ανεβαίνουν ο 1ος και η ομάδα που θα κερδίσει τα playoffs που θα διεξαχθούν μετά το τέλος του πρωταθλήματος μεταξύ της 2η, της 3ης, της 4ης και της 5ης ομάδας της βαθμολογίας.
Στη Γ’ ΕΣΚΑ υποβιβάζονται οι δύο τελευταίες ομάδες και όσες χρειαστεί ώστε να συμπληρωθούν 14 για το επόμενο πρωτάθλημα, ανάλογα με τις ομάδες της ΕΣΚΑ που θα υποβιβαστούν από τη Γ’ Εθνική.
Η επόμενη αγωνιστική (24η, 11/4)
Νέα Ιωνία-Ποσειδώνας ΑΟΝΨ
ΚΑΟ Γέρακα-ΕΦΟΑ Σπύρος Λούης
Φίλιππος-Αγιος Θωμάς
Θεμιστοκλής-Βριλησσιακός
Περισσός-Διαγόρας Δρυοπιδέων
Εθνικός-Νέα Μάκρη
Αναγέννηση Πετρ.-Αίολος Ταύρος 2006