ΕΣΑΚΕ (23η αγ. εξ αναβολής)

Η διαφορά κλάσης «μίλησε» στα Ιλίσια, με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζεται εμφανώς επηρεασμένος απ’ το νέκταρ της κατάκτησης του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στο εξ αναβολής ματς της 23ης αγωνιστικής με τον Ηλυσιακό. Με τους γηπεδούχους να ζορίζουν τους Πειραιώτες, που έφτασαν στη νίκη (81-70) χάρη στην απόδοσή τους στο δεύτερο μισό του ματς και κυρίως στο τελευταίο 5λεπτο. Διότι έως τότε οι «κιτρινόμαυροι» ήταν κοντά και διεκδικούσαν επί ίσοις όροις το θετικό αποτέλεσμα (38-39 το ημίχρονο), επιδιώκοντας να εκμεταλλευτούν και τον όποιο αποπροσανατολισμό μπορεί να είχαν οι αντίπαλοί τους.

Με τους Λο, Χάινς και Σπανούλη πάντως ν’ αναλαμβάνουν δράση στα δύσκολα ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη κι έφυγε μ’ ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα στο… σακούλι του, αλλά και με το χειροκρότημα και τη βράβευση των «κιτρινόμαυρων» (πριν την έναρξη του ματς) για την επιτυχία τους στο Λονδίνο.