Αποτελέσματα Α2 – 7η αγωνιστική… Διπλά για Λευκάδα και Απόλλωνα

Αήττητο συνεχίζει το Περιστέρι επικρατώντας και της Καρδίτσας με 81-68 παραμένοντας πρώτο στη βαθμολογία.

Ζορίστηκε αλλά τελικά τα κατάφερε. Ο Ηρακλής έκανε αυτό που έπρεπε απέναντι στο Ψυχικό , ανέβασε ταχύτητες στο δεύτερο ημίχρονο, παίρνοντας τη νίκη με 80-70. Εχοντας καθοριστικό στα τελευταία κρίσιμα λεπτά τον Γιάννη Γκαγκαλούδη οι «κυανόλευκοι» ξέφυγαν από το Ψυχικό αν και προηγήθηκε αρκετές φορές με 8 και 9 πόντους (32-23 για να γίνει 41-40 στο ημίχρονο, 55-47 για να γίνει 55-52).
Για το Ψυχικό η ήττα δεν ήταν η μοναδική άσχημη εξέλιξη καθώς είδε τον Ιορδάνου δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα να αποχωρεί τραυματίας, καθώς χτύπησε το αριστερό του πόδι…

Εστω και δύσκολα η Δόξα πήρε το «διπλό» επί του Δούκα με 76-71 επιστρέφοντας έτσι στα θετικά αποτελέσματα. Οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία στην τελευταία περίοδο όμως στο τέλος οι λευκαδίτες μετέτρεψαν το 62-58, το έκανε 62-64 παίρνοντας το προβάδισμα το οποίο κράτησαν έως το τέλος.

Εκτός έδρας νίκη και για τον Απόλλωνα ο οποίος έκαμψε την αντίσταση του Ακραδικού με 79-70. Oι γηπεδούχοι στο 6′ προηγήθηκαν με 12-4, αλλά στην πορεία οι πατρινοί έφεραν το ματς στα ίσια (18-18) και στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 40-37, βελτιώνοντας την επιθετική της εικόνα. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Ο Αρκαδικός αντεπιτέθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε το προβάδισμα στο 35΄με 65-63, όμως οι «μελανόλευκοι» με τρίποντο του Χείλαρη στο 38΄»έχτισαν» σερί 12-2 και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +8 (75-67), για να επικρατήσει ο Απόλλωνας με ψυχραιμία στο τέλος με 79-70.

Ο Ερμής Αγιάς πήρε άλλη μία πολύτιμη νίκη απέναντι στον Παπάγου με 75-68, ενώ το νικηφόρο σερί της μεγάλωσε η Καστοριά καθώς έφυγε από τη Λάρισα με τη νίκη επί της ΑΕΛ με 71-63. Η διαφορά για τους φιλοξενούμενους έφτασε και τους 20 πόντους (44-25) για τους φιλοξενούμενους. Στο σημείο εκείνο η ΑΕΛ παρουσίασε το καλό της αγωνιστικό πρόσωπο και με 10-0 της μπήκε ξανά στο ματς, μειώνοντας σε 46-42. 7:42’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης η ΑΕΛ μείωσε και πάλι στους τέσσερις πόντους (52-48), αλλά δεν κατάφερε το κάτι παραπάνω αφού ήταν άστοχη.

Διαιτητές: Αναστόπουλος Αντ.-Λιότσιος-Κωνσταντινίδου
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Καραγιάννης): Κλαρκ 14 (4), Παππάς A., Μαγκουνής 13, Πολυτάρχου 11 (3), Αγγέλου, Μάντζαρης 5 (1), Σκορδίλης 7, Σίμτσακ 8 (7ρ., 7ασ.), Δημητριάδης 13, Δομπρογιάννης, Κωνσταντακόπουλος 10 (2), Κάδρας.
ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Καλογήρου): Λεπενιώτης 3 (1), Ψαρόπουλος 11 (3), Μαυρογιάννης 3, Παππάς K. Αμπαράς 19 (2), Καμαριώτης 13 (3), Παπαδόπουλος 13, Τριχόπουλος, Θέος 6, Κουρέπης, Τεπετίδης.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ 70-79
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 37-40, 57-58, 70-79
Διαιτητές: Καλδίρης-Θεονάς-Μαραμής
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Κουστένης): Κούτρας 5, Βλάχος 11 (1),Λυμπερέας, Σίνης, Τζαϊδάς 4, Μαρκαγκάκης 2, Αποστολίδης 5 (1), Πέλτιερ 15 (1), Γαρμπής 12 (2τρ., 5ασ. 4κλ.), Τζουγκαράκης 16 (4ασ.).
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ Π. (Παπαδόπουλος): Ερμείδης, Ακερ 20 (3), Ματαλών, Μαστρογιαννόπουλος 2, Χείλαρης 11, Αποστολίδης 11 (1τρ., 3ασ., 4κλ.), Τσιάρας 6, Παπαβασιλόπουλος,Κιτσούλης 14, Κουρέπης 6, Γόντικας 11, Χείλαρης 9 (1).

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ – ΠΑΠΑΓΟΥ 75-68
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-13, 44-32, 58-53, 75-68
Διαιτητές: Παφίλης-Τζίμα-Θεοδώρου
ΕΡΜΗΣ ΑΓ. (Γιασσάρης): Τσιαμπαλής 12 (2), Χρυσόπουλος 4, Δεμερτζής 6, Καλλές 6, Κόμματος 24 (3), Τσούμας, Τριανταφυλλου 5 (1), Λόλας 18.
ΠΑΠΑΓΟΣ (Σορώτος): Μελισσαράτος 11 (3μπλ.), Γκάτζο, Κιαπέκος, Αποστολίδης, Δέδες 12 (1), Ζώρζος 9, Φακοπουλίδης 15 (5ασ.), Σάλεχ, Μουρίκης 5.