EURO U20 – ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

Το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό πήρε η Ιταλία καθώς επικράτησε της Γαλλίας με 77-66 σε ένα παιχνίδι που είχε αρκετό ενδιαφέρον.

Οι Γάλλοι είχαν καλύτερο ξεκίνημα καταφέρνοντας να πάρουν το το προβάδισμα το οποίο και διατήρησαν μέχρι το 9′ (20-19.). Στη συνέχεια όμως οι «αντζούρι» και σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Στην επανάληψη οι «τρικολόρ» το πάλεψαν φέρνοντας μάλιστα πολλές φορές το παιχνίδι στα ίσια (42-42, 48-48, 50-50). Ομως οι Ιταλοί στην τελευταία περίοδο “καθάρισαν” το παιχνίδι, αφού με επιμέρους σκορ 13-4 πήραν τη διαφορά που ήθελαν (70-62 στο 34′) εξασφαλίζοντας έτσι την είσοδο στον τελικό. Για ακόμα μία φορά ο Τζεντίλε ήταν πρώτος σκόρερ με 21 πόντους (7/9 β., 4/12 διπ., 2/6 τριπ.).

Αντίπαλος της Ιταλίας θα είναι η Ισπανία καθώς στον άλλο ημιτελικό επιβλήθηκε της Ρωσίας με 87-60. Οι Ισπανοί δεν αντιμετώπισαν ιδιαίτερη αντίσταση έχοντας στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ασφαλή… απόσταση, η οποία έφτασε ακόμα και στους 18 πόντους (73-55) 4′ πριν από το τέλος του αγώνα.

Πρώτος σκόρερ ο Νίκολα Μίροτς με 37 πόντους (7/8 β., 15/20 διπ.,0/2 τριπ., 8 ριμπ.), ενώ ακολούθησε ο Σάστρε με 23 (5/9 β., 3/5 διπ.,4/7 τριπ.4 ασ, 5 ριμπ.).

Θέσεις 5-8

Χωρίς να αντιμετωπίσει καμία δυσκολία και με όπλο της τα καλάθια κάτω από το καλάθι, η Γερμανία επικράτησε του Μαυροβουνίου με 80-61 για τους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8.

Η «νατσιονάλμανσαφτ» είχαν από το πρώτο λεπτό του αγώνα τον έλεγχο έχοντας σταθερά το προβάδισμα, με τη διαφορά να μην πέφτει ποτέ σε μονοψήφιο αριθμό στη δεύτερη περίοδο. Πρώτος σκόρερ για τους Γερμανούς ο Μιούνινγκχοφ με 17 πόντους  (1/2 διπ., 5/8 τριπ.).

Την ανατροπή έκανε η Τουρκία που επιβλήθηκε της Λετονίας με 71-74. Οι Τούρκοι έχαναν για 36 ολόκληρα λεπτά! Η διάφορα μάλιστα για τη Λετονία έφτασα ακόμα και τους 16 πόντους (53-37 στο 27′). Ομως η Τουρκία κάνοντας μια εκπληκτική τέταρτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 14-1 πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 37′ (61-60), Ο Χουσείν Κοκσαλ, ο οποίος ήταν και ο κορυφαίος με 25 πόντους, έβαλε 7 πόντους χαρίζοντας στην Τουρκία τη νίκη.

Ο Φουρκάν Αλντεμίρ ήταν δεύτερος σκόρερ σημειώνοντας 16 πόντους (10/14 β., 3/6 διπ., 15 ριμπ.).

Θέσεις 9-10

Την ένατη θέση του τουρνουά κατέκτησε η Σουηδία μετά τη νίκη της επί της Ουκρανίας με  79-69. Πρώτος σκόρερ γιοα του νικητές ήταν και πάλι ο Γκάντεφορς με 19 πόντους

Θέσεις 13-16

Η Σερβία… διέλυσε την Αυστρία με 101-47 για τους αγώνες που γίνοται για τις θέσεις 13-16. Κουρφαίος για τους Σέρβους ήταν για ακόμα μία φορά ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 26 πόντους (2/2 β., 6/7 διπ., 4/4 τριπ.), ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοοίησε και ο Ντανίλο Αντζουσιτς σημειώνονατς 23 πόντους (2/2 β., 3/6 διπ., 5/6 τριπ.).

Με κορυφαίο παίκτη τον Ρεντίκας (19 π.) και άλλους τέσσερις παίκτες να σημειώνουν διψήφιο αριθμό πόντων η Λιθουανία πήρε άνετη νίκη επί της Κροατίας ελπίζοντας ακόμα για την παραμονή της στην πρώτη κατηγορία.