Ικαροι Σερ. – Αμύντας 74-64

Αλώβητη κατάφεραν να κρατήσουν την έδρα τους οι Ικαροι Σερρών καθώς επικράτησαν του Αμύντα με 74-64 στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 8η αγωνιστική.
Ο Αμύντας παίζοντας εξαιρετική άμυνα στην τρίτη περίοδο μπόρεσε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού με τη διαφορά να φτάνει και στο +5  (49-44 στο 29′). Ομως στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι…  κατέβασαν το γενικό.

Στα πρώτα 2,5 λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου δέχτηκαν σερί 13-0, ενώ τελείωσαν μόλις 6 από τους 18 αιφνιδιασμούς που είχαν στο ματς (!!!), έτσι η διαφορά υπέρ των Σερραίων ανέβαινε (79-62) συνεχώς… Ο Αμύντας έκανε την ύστατη προσπάθεια να πλησιάσει αλλά ο ο Σαμοθράκης κόπηκε 1’30” σε ένα κρίσιμο σουτ η διαφορά πήγε στο +10 (72-62) και έτσι οι Ικαροι οδηγήθηκαν στη νίκη.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – ΑΜΥΝΤΑΣ  74-64
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-13, 38-33, 47-49, 74-64
Διαιτητές:  Πανταζής, Ταρενίδης, Ευφραιμίδης
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 9 (2/7 ), Τότσιος 22 (1/7 τρ., 5 κλ.), Μούτρος, Καμπερίδης 22 (3/8 τρ., 6 ασ., 10 ρ.), Συμεωνίδης 15, Θεοδωράκος 2, Ιωσηφίδης, Βοϊβατόπουλος 2 (4 μπλ.), Τεβετζίδης 2.
ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός): Ζούπας 11 (1 τρ., 6 ασ), Λόλας 6, Σαμοθράκης, Βαρδιάνος 4, Παγώνης 7 (1 τρ., 5 ασ.), Βαρδαβάς 8, Σουρλής 12 (3 κλ.), Χείλαρης 6, Τζουγκαράκης 10.