Πήρε… φωτιά ο Σπανούλης. Ελλάδα-Νιγηρία 88-76

Τα τελευταία έξι λεπτά ήταν αρκετά για την εθνική ομάδα ώστε να πάρει τη νίκη στο πρώτο της φιλικό παιχνίδι στο Σάο Κάρλος, απέναντι στη Νιγηρία με 88-76.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εμφάνισε αρκετά προβλήματα και κυρίως αμυντικά. Ομως, τα απανωτά τρίποντα του Βασίλη Σπανούλη αποσυντόνισαν τους Νιγηριανούς, επιτρέποντας στην εθνική να πάρει  ισχυρό προβάδισμα το οποίο και διατήρησε μέχρι τέλους παίρνοντας έτσι τη νίκη.

Ο Ηλίας Ζούρος ξεκίνησε το παιχνίδι με Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Καϊμακόλγου και  Μαυροειδή. Τα πρώτα λεπτά η Εθνική εμφανίστηκε δυναμική αποκτώντας τον έλεγχο και συνάμα το προβάδισμα το αγώνα (10-8). Η ελληνική ομάδα συνέχισε να διατηρεί τα ηνία μεγαλώνοντας μάλιστα τη διαφορά (22-15, 26-18) με τον ομοσπονδιακό τεχνικό να δοκιμάζει πρόσωπα και σχήματα.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς οι κακές επιστροφές αλλά και η κακή της άμυνα, έδωσαν στη Νιγηρία το δικαίωμα να τρέξει και να κάνει σερί 10-0, δίνοντάς της παράλληλα και το προβάδισμα με 36-34. Σε εκείνο το σημείο ο Ηλίας Ζούρος κάλεσε τάιμ άουτ, αλλά ο ρυθμός της εθνικής ήταν αρκετά πεσμένος με αποτέλεσμα να ακολουθεί στο σκορ τους Νιγηριανούς.

Στην επανάληψη η εθνική δέχτηκε γρήγορα ένα 4-0 (47-42) με τη συνέχεια να μην είναι ιδανική, καθώς οι παίκτες του Ηλία Ζούρου υπέκυπταν σε απανωτά λάθη. Από το 25’ και ύστερα η εθνική άρχισε να παίζει περισσότερο συγκεντρωμένα, κάπως έτσι το τρίποντο του Μάντζαρη έδωσε στην Ελλάδα ξανά το προβάδισμα (55-53). Η συνέχεια έβρισκε τις δύο ομάδες με συμβαδίζουν στο σκορ. Αλλά και πάλι οι λανθασμένες επιλογές έφεραν στο 33’ την ελληνική ομάδα πίσω με πέντε πόντους (69-64). Κάπου εκεί, η εθνική άρχισε να παίρνει τα… πάνω τη και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Φώτση και Σπανούλη γύρισε το παιχνίδι σε 73-69 (34’). Οι Νιγηριανοί έχασαν το ρυθμό τους, και τα δύο σερί τρίποντα του Σπανούλη έφεραν την εθνική στο +12 (83-71, 37’). Τα τελευταία λεπτά ήταν και τα καλύτερα για την ελληνική ομάδα, καθώς οι σωστές επιλογές και η αστοχία του αντιπάλου της επέτρεψαν να διατηρήσει τη διαφορά και να πάρει τη νίκη με 88-76.

Η Εθνική ομάδα αντιμετωπίζει αύριο (1:00π.μ. Πέμπτης) τη Νέα Ζηλανδία.

ΕΛΛΑΔΑ – ΝΙΓΗΡΙΑ 88-76
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-19, 42-45, 62-64, 88-76
ΕΛΛΑΔΑ: Βασιλειάδης 3, Μπουρούσης 10, Ζήσης 10, Σπανούλης 20, Καλάθης 12, Φώτσης 3, Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 6, Μαυροειδής 3, Μάντζαρης 3, Σλούκας 3, Μπράμος, Καϊμακόγλου, Καββαδάς.
ΝΙΓΗΡΙΑ: Σκιν 11,Ιμπέκουε 2, Ντιόγκου 17, Αλ Φαρούκ 8, Νταγκουντούρο 9, Ογκούτσι 7, Άρτσιμπονγκ 4, Αλάντε 16, Ογιεντέζι 2, Ογκμπούζα.