EURO U20 – “Ξύπνησαν” Γάλλοι και Λιθουανοί

Η Γαλλία νίκησε πολύ εύκολα τη Ρωσία 81-62, αλλάζοντας νωρίς νωρίς τα δεδομένα στον 5ο όμιλο. Οι “τρικολόρ” προηγήθηκαν 18-9 στο 10′ και ανέβασαν τη διαφορά μέχρι το +22 (79-57) στο 38′, δείχνοντας ευκρινώς… τα δόντια τους. Πρωταγωνιστές των Γάλλων ήταν οι δύο γκαρντ, ο Βέστερμαν και ο Ινβερνίζι, οι οποίοι είχαν μαζί 36 πόντους με 10 τρίποντα -από τα 12 που έβαλε όλη η ομάδα!

Αναμενόμενα εύκολο ήταν το έργο της Σερβίας στον βραδινό αγώνα του 5ου ομίλου. Το απόλυτο φαβορί του ομίλου δυσκολεύτηκε μόνο ένα δεκάλεπτο, αφού στις αρχές της δεύτερης περιόδου ξέφυγε με διψήφια διαφορά και στο δεύτερο ημίχρονο την εκτόξευσε ακόμα και στο +30, έχοντας ισορροπία στο σκοράρισμα, 15  ριμπάουντ παραπάνω και καλά ποσοστά ευστοχίας (54,5%).

Η… καρδιά των πρωταθλητών “μίλησε” στον εναρκτήριο αγώνα του 6ου ομίλου, όπου η Λιθουανία συνήλθε από τις δύο διαδοχικές ήττες στην πρώτη φάση και συνέτριψε την -μέχρι πρότινος αήττητη- Ισπανία 82-60. Οι Λιθουανοί κυριάρχησαν απόλυτα, είχαν σε μεγάλη μέρα τον Ουλανόβας και προηγήθηκαν ακόμα και με 28 πόντους διαφορά στο 4ο δεκάλεπτο (82-53 στο 37′), περιπλέκοντας από τον πρώτο αγώνα την κατάσταση στον όμιλο.

Ανάλογο “έργο” παρακολούθησαν στον 6ο όμιλο και στο δεύτερο ματς της ημέρας. Η Τουρκία έβαλε τους πρώτους 18 πόντους του αγώνα και νίκησε εύκολα με 95-68 την Ιταλία, που έχασε τις πρώτες 11 επιθέσεις της, έκανε 7 λεπτά να σκοράρει και βρέθηκε πίσω στο σκορ μέχρι και με 31 πόντους διαφορά (50-19 στο 18′).

Η ήττα της Ισπανίας έδωσε την ευκαιρία στη Σλοβενία να μείνει η μοναδική αήττητη ομάδα στον 6ο όμιλο. Οι οικοδεσπότες τα βρήκαν σκούρα κόντρα στους Λετονούς αλλά παρά τα 20 λάθη που έκαναν, έφτασαν στη νίκη με 69-62 και επί της ουσίας εξασφάλισαν μια θέση στους “8” της διοργάνωσης.

Τα αποτελέσματα

5ος όμιλος

Γαλλία-Ρωσία 81-62 (Ινβερνίζι 19π., 5/6τρ., Βέστερμαν 17π., 5τρ., 6ασ. – Γκούντουμακ, Ραζούμοβ 12)
Ελλάδα-Γερμανία 68-90 (Λαρεντζάκης 20 – Νόιμαν 24π., 10/12δ., Τάις 17π., 8/8δ.)
Ουκρανία-Σερβία 53-82 (Πούστοβι 14 – Νάστιτς 15π., 7ρ., Μιλιένοβιτς 13π., 6/8σ.)

6ος όμιλος

Λιθουανία-Ισπανία 82-60 (Ουλανόβας 28π., 10/13σ., Μοκεβίτσιους 20π., 7ρ. – Φερνάντεθ 15)
Ιταλία-Τουρκία 68-95 (Λογκανά 20π., 4κλ. – Ετζέ 18π., 6/8σ., Τεκίν 16π., 7ρ.)
Λετονία-Σλοβενία 62-69 (Τίμα 17 – Ομιτς 14π., 7ρ.)

Θέσεις 13-16

Μαυροβούνιο-Σουηδία 64-72 (Μουγκόσα 19, Νίκολιτς 18 – Ερικσον 21, Γκάντεφορς 20π., 10ρ.)
Εσθονία-Γεωργία 87-73 (Νέργκερ 17π., 9ρ., Πασόγια 13π., 11ρ. – Μπουρτζανάτζε 21π., 11ρ.)