EURO U18 – Ρωσική έκπληξη στους «8» (+vd)

Η Ρωσία έκανε την πρώτη έκπληξη των προημιτελικών του Ευρωμπάσκετ εφήβων, καθώς νίκησε την Ισπανία με 58-56 και προκρίθηκε στους “4” χάρη στο κάρφωμα του Κανίγκιν 36” πριν από τη λήξη. Ο Ντίαθ είχε την ευκαιρία να στείλει τον αγώνα στην παράταση αλλά έχασε λέι-απ στα 3”.

Στους “8” προκρίθηκε και η Σερβία, που είχε συνεχώς το προβάδισμα και άφησε εκτός συνέχειας την έκπληξη του Ευρωμπάσκετ, τη Βουλγαρία, νικώντας την με 88-79. Πρωταγωνιστές των Σέρβων ήταν οι Ραντίτσεβιτς, Ποτ, ενώ πρώτος σκόρερ των Βουλγάρων ήταν για ένα ακόμη παιχνίδι ο Αλεξάνταρ Βεζένκοφ (16π.).

Η Λιθουανία επιβίωσε στη μάχη της Βαλτικής, μεταξύ των δύο ομάδων που διοργανώνουν το Ευρωμπάσκετ. Η “λιέτουβα” νίκησε τη Λετονία 65-53, ξεφεύγοντας στο σκορ στα τελευταία 5 λεπτά, ενώπιον των 2.800 θεατών που πήγαν στη Siemens Arena του Βίλνιους. Εύκολο βράδυ πέρασε η Κροατία, η οποία νίκησε την Ιταλία 76-69 παρά τα προβλήματα με τα φάουλ που είχε ο Ντάριο Σάριτς (έπαιξε μόνο 25 λεπτά και έβαλε 12 πόντους) καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Οι τέσσερις πρώτες ομάδες εξασφάλισαν παράλληλα και τη συμμετοχή τους στο Μουντομπάσκετ U19, το οποίο θα διοργανωθεί το καλοκαίρι του 2013 στην Πράγα, εκεί όπου θα ταξιδέψει και η ομάδα που θα τερματίσει 5η στο Ευρωμπάσκετ. Την πρόκριση έχουν κατακτήσει επίσης η διοργανώτρια Τσεχία και οι ΗΠΑ, η Βραζιλία, ο Καναδάς και η Αργεντινή από την αμερικανική ήπειρο.

Τα αποτελέσματα

Προημιτελικοί

Ισπανία – Ρωσία 56-58 (Ντίαθ, Ερνανγκόμεθ 18 – Καρένιν, Κανίγκιν 10)
Βουλγαρία – Σερβία 79-88 (Βεζένκοφ 16 – Ποτ 24π., 6/8τρ., Ραντίτσεβιτς 21π., 6ρ., 11ασ.)
Λιθουανία – Λετονία 65-53 (Γκριγκόνις 16 – Γκεκς 12)
Κροατία – Ιταλία 76-69 (Μούσταπιτς 16π., 8ρ., 4κλ., Ζγκάνετς 15π., 11ρ., 3κ. – Φοντέκιο 17)

Θέσεις 9-12

Ελλάδα-Σλοβενία 73-78 (Σλαφτσάκης 20π., 8ρ. – Ρέμπετς 20π., 7λ.)
Τουρκία-Ουκρανία 70-60 (Κάντερ 14π., 7/8δ., 7ρ. – Σάκνιουκ 14)

Θέσεις 13-16

Πολωνία-Γερμανία 52-74 (Γέσκε 13 – Τέιλορ 14, Μιούλερ 11)
Γαλλία-Δανία 76-70 (Ζετέ 31π., 12/18δ., 16ρ., 3κλ. – Μιούλερ 19, Λάρσεν 17π., 7ρ.)