EURO: ΓΑΛΛΙΑ-ΙΣΠΑΝΙΑ 69-96 Με τους “τρικολόρ” η Ελλάδα

Οι Γάλλοι δεν έκρυψαν ότι θα ήθελαν να παίξουν με την Ελλάδα στους «8», προκειμένουν να… ξορκίσουν τους δαίμονες και το κακό παρελθόν που έχουν με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Φρόντισαν λοιπόν να… υποστηρίξουν την προτίμησή τους, με την απόδοσή τους στον αγώνα με την Ισπανία.

Η Ισπανία διέλυσε τη Γαλλία με 96-69, στον αγώνα που στην Ελλάδα περιμέναμε με… αγωνία για να μάθουμε τον αντίπαλό μας στους «8». Αποδείχθηκε πάντως ότι λογαριάζαμε χωρίς τον Βενσάν Κολέ, το ίδιο φυσικά και ο Ηλίας Ζούρος, που έστειλε τον Δημήτρη Πρίφτη να κάνει την ακτινογραφία της επόμενης αντιπάλου και είδε… τον Αλμπισί και τον Τσικαμπού, παίκτες δηλαδή που δεν έχουν χρόνο συμμετοχής στο γαλλικό rotation.

Ο Κολέ έδειξε εξαρχής ότι δεν έχει προτεραιότητά του να «χτυπήσει» το ματς, αφήνοντας στον πάγκο επί 40 λεπτά τον Τόνι Πάρκερ και τον Ζοακίμ Νοά. Επί της ουσίας το «χτύπησε» για ένα ημίχρονο, αφού τόσο έμεινε κοντά στο σκορ η Γαλλία.

Η Ισπανία ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους 29-8, ανέβασε τη διαφορά ακόμη και στο +33 στο τελευταίο λεπτό και έκανε κι αυτή μία καλή προπόνηση για τον δικό της προημιτελικό με μία εκ των Φινλανδία ή Σλοβενία.

ΓΑΛΛΙΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ 69-96
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 38-29, 48-68, 69-96
ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Μπατούμ 9 (1), Σεραφάν 18 (8/11δ.), Αλμπισί 8 (2), Καουντί 1, Τραορέ 16, Πιετρούς 2, Ντε Κολό 10, Ντιό 5, Τσικαμπού.
ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Π. Γκασόλ 11 (1), Φερνάντεθ 15 (3τρ., 6ασ., 3κλ.), Ρούμπιο, Ναβάρο 16 (4/4τρ.), Καλντερόν, Ρέγιες 10, Κλαβέρ 8 (2), Σαν Εμετέριο 4, Γιουλ 9 (5ασ.), Μ.Γκασόλ 9, Ιμπάκα 10 (7ρ.), Σάντα 4.