EURO: Η Φινλανδία στο δρόμο της Εθνικής

Η Φινλανδία θα είναι η πέμπτη αντίπαλος της Εθνικής στον 3ο όμιλο του Ευρωμπάσκετ, αφού όχι μόνο προστάτευσε τη διαφορά με την οποία είχε νικήσει την Πορτογαλία στον πρώτο αγώνα (68-56), αλλά τη νίκησε και δεύτερη φορά (εκτός έδρας) με 86-78.

Η ομάδα του Χένρικ Ντέτμαν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15 πόντους διαφορά στο ημίχρονο αλλά στο 3ο δεκάλεπτο «μάζεψε» γρήγορα τη διαφορά και στο τέλος έφτασε και στη νίκη, η οποία της χαρίζει την πρώτη θέση στο προκριματικό τουρνουά που ολοκληρώθηκε πριν από λίγα λεπτά.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 45-30, 61-58, 78-86

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Πάλμα): Ταβάρες, Κόστα, Μινχάβα, Φονσέκα, Ντα Σίλβα 15 (9ασ.), Αντράντε 13 (6ρ., 5ασ., 4κλ.), Εβόρα 12, Γκονσάλβες 2, Μιράντα 17 (4κλ.), Σάντος 19.
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 2, Νίκιλα, Μούρινεν 10 (8ρ.), Χαφ 10, Λι, Κόπονεν 26 (9ασ.), Μότολα 5, Ράνικο 21, Μακαλάινεν 2, Σάλιν 8.