EURO: ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ – ΓΑΛΛΙΑ 67-73

Η… γαλλική επανάσταση στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας συνεχίζεται με τους «τρικολόρ» να ρίχνουν στο καναβάτσο και τους διοργανωτές! Η νίκη τους με 73-67 «πάγωσε» τους περίπου 15000 Λιθουανούς που βρέθηκαν στη «Βίλνιους Αρίνα», αφού έφερε τους γηπεδούχους σε δεινή βαθμολογική θέση, εν αντιθέσει με τους Γάλλους οι οποίοι συνεχίζουν την… κούρσα τους όντας η μοναδική αήττητη ομάδα στον όμιλό τους. Και πλέον το ματς με την Ισπανία (το απόγευμα της Κυριακής) αποκτά χαρακτήρα τελικού, καθώς θα κρίνει ποια απ’ τις δύο ομάδες θα «καπαρώσει» την πρώτη θέση στον Ε’ όμιλο…

Οι Γάλλοι έδειξαν απ’ το πρώτο λεπτό του ματς ότι ήθελαν να είναι αυτοί το «αφεντικό» στο γήπεδο κι εκμεταλλευόμενοι τις αδυναμίες των αντιπάλων τους το πέτυχαν. Οι Ντε Κολό και Πάρκερ έκαναν… πάρτι στην επίθεση, ενώ στην άμυνα όλη η γαλλική ομάδα έμοιαζε με μία γροθιά. Δεν άφηναν να περάσει ούτε… μύγα στη ρακέτα τους κι απ’ τη στιγμή που τα τρίποντα δεν «πήγαιναν» στους Λιθουανούς (7/23 έγραψε η στατιστική στο τέλος του ματς!) το έργο τους άρχισε να γίνεται πιο εύκολο. Ο εκνευρισμός – απόρροια της πίεσης απ’ την εξέδρα – έκανε τα χέρια των Λιθουανών να ζυγίζουν σχεδόν έναν τόνο (!), οι επιλογές ήταν κακές, τα λάθη συνεχόμενα και οι «τρικολόρ» σφιχταγκάλιαζαν το θετικό αποτέλεσμα.

Ακόμη κι όταν η Λιθουανία έκανε το come back, εκμεταλλευόμενη την για περίπου έξι λεπτά επιθετική δυστοκία των Γάλλων (μετέτρεψε το 27-32 σε 44-41 λίγο πριν το 30ο λεπτό), οι «τρικολόρ» δεν έδειξαν να πανικοβάλλονται. Ο Ντε Κολό έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης, ο Πάρκερ έβαλε σημαντικά καλάθια, οι Μπατούμ, Νοά και Ντιό συνεισέφεραν σε όλους τους τομείς, κι απ’ τη στιγμή που οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις για να «σπάσουν» την αμυντική γραμμή των Γάλλων, δεν άργησαν να πάρουν εκ νέου τα ηνία του ματς. Η Λιθουανία προσπάθησε στα τελευταία λεπτά για την ανατροπή, οι Γιασάιτις και Πότσιους προσπάθησαν απ’ τα 6.75 να φέρουν τα πάνω-κάτω, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η νίκη «κλείδωσε» στα γαλλικά χέρια, με τους «τρικολόρ» να πανηγυρίζουν και τους Λιθουανούς να προβληματίζονται, καθώς το ματς με τη Γερμανία είναι πλέον αγώνας ζωής και θανάτου…

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-18, 28-34, 46-43, 67-73

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Κεμζούρα): Καουκένας 5 (1), Καλνιέτις 4, Πόσιους 6 (2), Γιανκούνας 4, Σονγκάιλα 9, Γιασάιτις 13 (3),  Βαλαντσιούνας 12, Λαβρίνοβιτς 2, Γιασικεβίτσιους 6 (1), Γιαβτόκας 6

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Νοά 9, Μπατούμ 9 (1), Σεραφέν, Καουντί 3 (1), Πάρκερ 19, Τραορέ 4, Πιετρούς 4, Ντε Κολό 21 (1), Ντιό 4.