EURO (μικρός τελικός): FYROM-ΡΩΣΙΑ 68-72

Η FYROM αποδείχθηκε για μία ακόμη φορά πολύ σκληρή για να πεθάνει. Οσο κι αν πάλεψε, πάντως, δεν απέφυγε το… μοιραίο, διότι η Ρωσία ήταν απλά η τρίτη καλύτερη ομάδα του Ευρωμπάσκετ και το απέδειξε με τη νίκη επί της FYROM (72-68) στον μικρό τελικό-θρίλερ, ο οποίος κρίθηκε ουσιαστικά από ένα τυχερό σουτ του Μπίκοβ 15,4” πριν από τη λήξη και το… εξ επαφής ερ-μπολ που έκανε ο Στογιανόφσκι στα 7”!

Η Ρωσία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο (δεύτερο της ιστορίας και τέταρτο μετάλλιο συνολικά, μετά το αργυρό του 1993, το χάλκινο του 1997 και το χρυσό του 2007) και το οφείλει ουσιαστικά σε έναν Ρώσο και έναν… Σκοπιανό. Αφενός στον Μπίκοβ, που σημείωσε το νικητήριο καλάθι 15,4” και έκανε το σκορ 68-66 και αφετέρου στον Βόινταν Στογιανόφσκι, που έχασε το πιο εύκολο λέι-απ του αγώνα, όταν βρέθηκε 7” πριν από τη λήξη ολομόναχος κάτω από το ρωσικό καλάθι.

Το ξεκίνημα, πάντως, δεν προδιέθετε για τέτοιο θρίλερ…

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ προηγήθηκε 13-6 στο 7′ και 28-21 στο 16′, είχε διαρκώς μία πειστική διαφορά, ωστόσο ο Μπο ΜακΚάλεμπ δεν την άφησε να ξεφύγει αρκετά, με τις προσωπικές ενέργειές του. Ο Αμερικανός της ΠΓΔΜ σημείωσε 15 από τους 22 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο και διατήρησε την ομάδα του σε μικρή απόσταση από τη Ρωσία, κι ας είχε 10 λιγότερα ριμπάουντ (12 έναντι 22) και ποσοστά…. αστοχίας στην επίθεση (8/29 σουτ εντός πεδιάς).

Οι Ρώσοι ξεκίνησαν πάλι καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο, προηγήθηκαν 43-32 στο 23′ αλλά από εκεί και πέρα κάτι… άλλαξε στο γήπεδο. Η ομάδα του Ντοκουζόφσκι άρχισε να κυνηγάει περισσότερο τα ριμπάουντ, ο Ιλιέφσκι άρχισε να βρίσκει το δρόμο προς το ρωσικό καλάθι και μέσα σε ένα πεντάλεπτο ο αγώνας άλλαξε.

Η FYROM προηγήθηκε 53-52 στο 31′ για πρώτη φορά από το πρώτο δεκάλεπτο (όταν το σκορ ήταν 6-3 στο 4′) και 55-52 στο 33′. Σε εκείνο το σημείο ο Κιριλένκο αποφάσισε να… μπει στο χορό. Ο «ΑΚ47» έβαλε δύο διαδοχικά τρίποντα και «ξεκόλλησε» τη Ρωσία, οδηγώντας παράλληλα το ματς στο συγκλονιστικό φινάλε.

FYROM-ΡΩΣΙΑ 68-72
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-17, 30-36, 50-52, 68-72
FYROM (Ντοκουζόφσκι): Μιρακόφσκι 2, Ιλιέφσκι 16 (3τρ., 4ασ., 5λ.), Σοκόλοφ, ΜακΚάλεμπ 22 (1τρ., 4κλ.), Β. Στογιανόφσκι 5 (1), Ντ. Στογιανόφσκι, Αντιτς 13 (1), Τσεκόφσκι, Σαμαρτζίσκι 6.
ΡΩΣΙΑ (Μπλατ): Βοροντσέβιτς 10 (7ρ.), Μοζγκόβ 10 (5ρ.), Μπίκοβ 5 (5ασ.), Φριτζόν 7 (1), Σβεντ 5, Αντόνοβ 7, Μόνια 10 (3τρ., 8ρ., 3κλ.), Πονκρασόβ, Κιριλένκο 18 (3τρ., 7ρ.).