EURO U16: Ελλάδα-Τσεχία 56-85

Βαριά ήττα γνώρισε η Εθνική παίδων από τη διοργανώτρια Τσεχία στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U16 με 85-56. Τα παιδιά του Μάνου Μανουσέλη δεν κατάφεραν να επαναλάβουν τη χθεσινή καλή εμφάνιση ανατρέποντας τη χθεσινή τους εικόνα. Η Εθνική δεν βρέθηκε σε καθόλου καλή μέρα, αφού δεν μπορούσε να βρει το στόχο, ενώ τα πολλά λάθη στο τέλος του αγώνα ανέβασαν τη διαφορά για την Τσεχία.

Μέχρι το τέταρτο λεπτό η Εθνική έχει το προβάδισμα (8-6). Ομως, από εκείνο το σημείο άρχισε η αστοχία της ελληνικής ομάδας τόσο στα σουτ δύο πόντων όσο και των τριών. Οι Τσέχοι όπως είναι φυσικό το εκμεταλλεύτηκαν παίρνοντας τα ηνία του αγώνα (26-17).

Η αστοχία συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική έμεινε χωρίς καλάθι για τρία λεπτά (από το 15’ έως το 18’) και η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό (43-31). Χαρακτηριστικά η Εθνική στο πρώτο ημίχρονο η ελληνική ομάδα είχε 9/21 δίποντα και 3/14 τρίποντα.

Η Εθνική δεν μπόρεσε να βελτιώσει τα ποσοστά της ούτε στην επανάληψη (13/33 διπ., 4/18 τριπ.), έκανε και πάλι νεκρά διαστήματα (35’-38΄) με αποτέλεσμα η Τσεχία να ανεβάζει ολοένα και περισσότερο τη διαφορά (40-64 στο 28’, 44-66 στο 37’) για να φτάσει στη μέγιστη +33 (81-48 στο 38’). Με αυτόν τον τρόπο οι διοργανωτές πήραν τη δεύτερη νίκη τους στο τουρνουά οδηγώντας την ελληνική ομάδα σε βαριά ήττα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-27, 31-43, 42-64, 56-85
ΕΛΛΑΔΑ (Μανουσέλης): Νικολάου, Παπαδιονυσίου 2, Κεφάλας, Σπυριδωνίδης 4, Πουλιανίτης, Σπυρόπουλος 11, Γκέλιος 2, Λιάπης 12 (2), Θεοδώρου 4, Σταμάτης 8 (2), Διαμαντάκος 9 (7ρ.), Χαραλαμπόπουλος 4.
ΤΣΕΧΙΑ (Τρεμλ): Ζούμερ, Σούλα 16 (1τρ., 5κλ.), Κούριλ 22 (2τρ., 7ασ.), Ντέντεκ 13 (1), Σλάνινα 8, Ρούμπες, Σούμπερτ 6 (2), Σβόμποντα 2, Σούκαλ 3 (1), Πέτερκα 15 (3τρ., 7ρ.).