EURO U16 – Ηττα από τη Γαλλία οι Παίδες

Η Εθνική Παίδων δεν κατάφερε να τριτώσει το… καλό και να πάει αήττητη στη δεύτερη φάση του Ευρωμπάσκετ U16. Παρά το καλό ξεκίνημα και το προβάδισμα με 11 πόντους διαφορά από την πρώτη περίοδο, η Γαλλία νίκησε την Εθνική μας με 70-59 στο ντέρμπι κορυφής του 4ου ομίλου, ένα αποτέλεσμα που θα… αναγκαστεί να πάρει μαζί της στη δεύτερη φάση.

Η Εθνική ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα, προηγήθηκε 20-9 στο 10′ αλλά δέχτηκε στη συνέχεια ένα σερί 0-11 και οι “τρικολόρ” ισοφάρισαν για πρώτη φορά (20-20) στο 14′. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, μέχρι που οι Γάλλοι έκαναν σερί 7-0 στα μέσα της τέταρτης περιόδου και ξέφυγαν με 62-55 στο 36′.

Στην τελευταία περίοδο η ελληνική ομάδα σημείωσε μόνο 8 πόντους, ενώ ήταν συνολικά πολύ άστοχη πίσω από τα 6,75μ. (4/20 τρίποντα), σε αντίθεση με τους Γάλλους (10/20) και κυρίως τον Ντισουλιέ, που είχε 5/7.

ΓΑΛΛΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 70-59
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-20, 36-32, 53-51, 70-59
ΓΑΛΛΙΑ: Φεντεσιέ 5, Ορί 13 (3), Σαρλ-Κατρίν, Ντισουλιέ 25 (5), Μισέλ 5ασ., 4κλ., Βαλέζ 10, Καβαλιέρ 2, Γκομπό 5, Ελιεζέ-Βανερό 10 (2τρ., 5ρ., 3κλ.), Σμοκ.
ΕΛΛΑΔΑ: Τολιόπουλος, Τσιόγκας, Κόττας 5, Οικονομόπουλος 10 (2), Ζόρζος 6 (1), Σκουλίδας, Μήτογλου 2, Ανδρεάδης 1, Σταμάτης 14 (1τρ., 6ασ.), Παπαγιάννης 12, Χαραλαμπόπουλος 9 (8ρ.).