Euro U16 (θέσεις 1-8): Στον τελικό η Βοσνία έπειτα από ΕΠΙΚΟ ημιτελικό!

bosniaΗ διοργανώτρια Λιθουανία και η… πρωτάρα Βοσνία θα ρίξουν την αυλαία του Ευρωμπάσκετ Παίδων στον αυριανό τελικό, καθώς νίκησαν την Τουρκία και την Ισπανία αντίστοιχα στους δύο συγκλονιστικούς και γεμάτους ανατροπές ημιτελικούς του Σαββάτου. Ειδικά ο δεύτερος ημιτελικός μεταξύ της Ισπανίας και της Βοσνίας ήταν διαφήμιση του μπάσκετ.

Η -πολύ σκληρή για να πεθάνει- Βοσνία χρειάστηκε δύο παρατάσεις για να επικρατήσει με 86-78 και πετάξει εκτός συνέχειας την Ισπανία, η οποία φάνηκε να ελέγχει το ματς στα τελευταία λεπτά του κανονικού αγώνα. Υπολόγιζε όμως χωρίς τον Σάνι Τσάμπαρα, ο οποίος έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο με τρίποντο 7,3 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξηΑυτό όμως ήταν απλά το πρώτο από τα πολλά μεγάλα σουτ που μπήκαν σε έναν ημιτελικό με άγρια ομορφιά, ανατροπές και συναρπαστικό θέαμα.

Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν συνολικά το προβάδισμα 15 φορές και ήταν άλλες 11 ισόπαλες, με το ένα μεγάλο σουτ να ακολουθεί το άλλο στα τελευταία δευτερόλεπτα του κανονικού αγώνα και τις δύο παρατάσεις. Στο τέλος του 40λεπτου το έβαλε ο Τσάμπαρα. Στο τέλος της πρώτης παράτασης ήταν πρώτα ο Σικίρας (πέτυχε έξι συνεχόμενους πόντους και έκανε το σκορ 73-70 στα 37,8΄΄) και στην marrtinezεπόμενη επίθεση ο Καράσκο, με το τρίποντο που έστειλε το παιχνίδι στη δεύτερη παράταση 19,9΄΄ πριν από το φινάλε.

Στη δεύτερη παράταση οι Ισπανοί ήταν αυτοί που έμειναν από δυνάμεις και οι Βόσνιοι αυτοί που συνέχισαν να ευστοχούν, με τους “Big Three” (Μούσα-Σικίρας-Τσάμπαρα) να έχουν όλοι 71 από τους 84 πόντους της Βοσνίας. Στην αντίπερα όχθη, ο Γκονζάλεθ σταμάτησε να σκοράρει (έβαλε και τους 22 πόντους του μετά το ημίχρονο), όπως και ο Μαρτίνεθ, που πέτυχε 17 από τους 27 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο αλλά σίγησε μετά.

Η επιστροφή των Λιθουανών!

Ύστερα από πέντε χρόνια η Λιθουανία βρίσκεται πάλι στον τελικό του Ευρωμπάσκετ Παίδων! Η “Λιέτουβα” δεν ήταν η καλύτερη ομάδα του πρώτου ημιτελικού, ήταν όμως αυτή που έδειξε χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά και αυτή που έβαλε τα μεγάλα καλάθια, “κλέβοντας” έτσι τη νίκη από την Τουρκία lithuaniau16με 73-71. Ο Αρνας Βελίτσκα ήταν μάλιστα ο πιο… απροσδόκητος “ήρωας” του αγώνα.

Ο Λιθουανός γκαρντ είχε 0/10 σουτ μέχρι το τελευταίο λεπτό, ωστόσο σημείωσε το νικητήριο λέι-απ 1,2 δευτερόλεπτο πριν από τη λήξη και λίγο νωρίτερα ήταν επίσης αυτός που έκανε το σκορ 71-70 με τρίποντο από τη γωνία! Στην τελευταία επίθεση οι Τούρκοι δεν μπόρεσαν καν να βάλουν σωστά τη μπάλα στο παρκέ. Το αποτέλεσμα ήταν ο Κουρνάζ να αστοχήσει σε ένα σχεδόν τυφλό σουτ και η ομάδα του Φατίχ Ελμπάς να χάσει ένα παιχνίδι που έλεγχε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια.

Η Τουρκία ξέφυγε από πολύ νωρίς στο σκορ (12-22 στο 11′), στο 26′ προηγήθηκε με τη μέγιστη διαφορά στο ματς (46-57) και γενικά δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα από το 1ο μέχρι το 35ο λεπτό. Ο Κοζίς όμως “έβαλε” τη Λιθουανία στο παιχνίδι με τα τρίποντα του και στα τελευταία πέντε λεπτά ήταν καταφανές ότι η ομάδα που “πατούσε” καλύτερα στο παρκέ ήταν η γηπεδούχος. Ο Βελίτσκα, απλά το πιστοποίησε με τα καθοριστικά καλάθια του.

Θέσεις 5-8: Για μία θέση στο Παγκόσμιο Φινλανδία-Γαλλία

Η Φινλανδία το έκανε πάλι το θαύμα της, αφού νίκησε για δεύτερη φορά τη Σερβία (68-63) και αύριο το απόγευμα θα διεκδικήσει το 5ο και τελευταίο ευρωπαϊκό “εισιτήριο” για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U17 του 2016, απέναντι στη Γαλλία. Ο Ελιας Βάλτονεν σημείωσε 25 valtonenπόντους, “τρυπούσε” όλο το απόγευμα τη σερβική άμυνα με τις διεισδύσεις του και ήταν ως συνήθως ο ηγέτης της Φινλανδίας.

Η ομάδα του Αντι Κοσκελάινεν ξέφυγε στο 29′ με 49-36 και δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο. Η Σερβία προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς με μία άμυνα ζώνης 2-3 και τα κατάφερε. Στο 39′ μείωσε σε 64-61, αλλά στην επόμενη επίθεση ο Βάλτονεν έστειλε τη διαφορά πάλι στο +5 και έκοψε τη φόρα των Σέρβων.

Ζωντανή” στη μάχη για την 5η και τελευταία θέση που οδηγεί στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2016 παραμένει η Γαλλία, μετά τη δύσκολη νίκη επί της Γερμανίας με 57-55. Οι Γάλλοι τα βρήκαν σκούρα fra-ger_vdαπό τους πανύψηλους Γερμανούς, που μάζεψαν 21 επιθετικά ριμπάουντ και είχαν το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης.

Η “νατσιονάλμανσαφτ” ξέφυγε με 42-33 στο 25′ αλλά πέτυχε μόνο 9 πόντους στα τελευταία 11,5 λεπτά και στο τέλος δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις άστοχες βολές του Χορντ 6 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, καθώς το μακρινό και βεβιασμένο τρίποντο του Ντρέσερ δεν βρήκε στόχο.