EURO U16 – Σάρωσαν Σερβία, Ισπανία, Γαλλία

Η Σερβία έκοψε… απότομα τη φόρα που είχαν πάρει οι διοργανωτές Τσέχοι στο Ευρωμπάσκετ εφήβων. Οι Σέρβοι σούταραν με πολύ καλά ποσοστά, έλεγξαν από την αρχή το σκορ και έφτασαν εύκολα στη νίκη, την πρώτη τους στον 5ο όμιλο, με 88-75. Οι Νίκολα Ρέμπιτς (21π., 9/13σ.), Ντούσαν Ρίστιτς (14π., 8ρ.) είχαν τα περισσότερα κέφια από τη Σερβία, ενώ οι Ράντοβαν Κούριλ (20π., 5ρ., 8ασ.), Μάρτιν Πέτερκα (20π., 17ρ.) ξεχώρισαν από την Τσεχία.

Ισοπεδωτική ήταν η Ισπανία στον αγώνα με τη Ρωσία, την οποία συνέτριψε με 75-47. Οι «φούριας ρόχας» υποχρέωσαν τους Ρώσους σε 27 λάθη και σε 27,3% εντός πεδιάς, ενώ ξεκίνησαν το ματς με 12-2, ανέβασαν τη διαφορά στο +23 στο 17’ και στο +32 λίγο πριν από τη λήξη. Οι Ντε Λα Μπιάνκα (17π., 4κλ.), Μαρτίν (13π., 10ασ., 5κλ.) ήταν οι καλύτεροι, ενώ ο Πάβελ Σιζόβ… επέπλευσε από τους Ρώσους, που συν τοις άλλοις είχαν και 0/13 τρίποντα.

Μόνη αήττητη η Γαλλία στον 5ο όμιλο

Η Γαλλία επικράτησε εύκολα της Ιταλίας με 76-56 και εξασφάλισε από νωρίς την πρόκριση στους «8» της διοργάνωσης. Οι «τρικολόρ» πήραν στα χέρια τους τα ηνία του αγώνα στη 2η περίοδο και δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους Ιταλούς, με τον Νταμιάν Ινγκλις να παίζει –ως συνήθως- το ρόλο του ηγέτη, έχοντας 22 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο στόχος της πρόκρισης επιτεύχθηκε πάντως και για την -επίσης αήττητη- Κροατία, πολύ πιο δύσκολα όμως. Η παρέα του Μάριο Χεζόνια επικράτησε της Ουκρανίας με 86-83, αλλά έμοιαζε ότι θα κάνει περίπατο όταν προηγήθηκε 24-12 στο 8′. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη πάντως. Η Ουκρανία δεν άφησε την αντίπαλό της να ξεφύγει, ροκάνισε τη διαφορά και στο 38′ προηγήθηκε 83-80 με το τρίποντο του Κούντρια. Αυτό ήταν όμως και το τελευταίο της καλάθι.
Ο Χεζόνια έβαλε τους επόμενους 4 πόντους με βολές και ο Γιούκιτς«έγραψε» το τελικό σκορ. Ο Χεζόνια είχε 19 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, ενώ ο Σάκνιουκ έβαλε 22 πόντους με 9/12 σουτ και μάζεψε 8 ριμπάουντ για την Ουκρανία.

Η Τουρκία τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Λετονία αλλά παρά το κακό πρώτο δεκάλεπτο (βρέθηκε πίσω στο σκορ νωρίς νωρίς με 0-13) ανέτρεψε τη διαφορά μέχρι το ημίχρονο, προηγήθηκε 62-50 στο 33’ και στο τέλος άντεξε στο καμ μπακ των Λετονών, με τον Μετεκάν Μπιρσέν να τα κάνει όλα (18π., 9ρ., 6ασ., 4κλ., 8λ.). Ο Ζβίγκουρς ξεχώρισε από τη Λετονία με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ.

ΠΕΜΠΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΕΚΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα   Τα αποτελέσματα
Ρωσία-Ισπανία 47-75 Τουρκία-Λετονία 75-72
Σερβία-Τσεχία 88-75 Ιταλία-Γαλλία 56-76
Γερμανία-Ελλάδα 55-49 Κροατία-Ουκρανία 86-83
Η βαθμολογία Ν-Η Βαθ. Η βαθμολογία Ν-Η Βαθ.
1. Γερμανία 3-0 6 1. Γαλλία 3-0 6
2. Τσεχία 2-1 5 2. Κροατία 3-0 6
3. Ισπανία 2-1 5 3. Τουρκία 2-1 5
4. Σερβία 1-2 4 4. Λετονία 1-2 4
5. Ρωσία 1-2 4 5. Ουκρανία 0-3 3
6. Ελλάδα 0-3 3 6. Ιταλία 0-3 3

* Οι τέσσερις πρώτες ομάδες κάθε ομίλου προκρίνονται στους «8».

ΘΕΣΕΙΣ 13-16

Η Λιθουανία ξεκίνησε καλά την προσπάθειά της να παραμείνει στην 1η κατηγορία, αφού νίκησε εύκολα το Μαυροβούνιο με 73-55 στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του γκρουπ για τις θέσεις 13-16. Η διαφορά στο 19’ ήταν στο +23 (42-19) για τη Λιθουανία, που παρά τα 30 λάθη (!) έκανε περίπατο, με κορυφαίο τον Εντβίνας Σέσκους (19π., 8/10σ., 12ρ., 4κλ.). Ο Τζούροβιτς είχε 19 πόντους για το Μαυροβούνιο, αλλά και 9 λάθη.

Η Πολωνία επικράτησε της Βουλγαρίας με 81-66 στον εναρκτήριο αγώνα για τις θέσεις 13-16, εκμεταλλευόμενη το επιμέρους 17-3 που έκανε από το 28’ έως το 34’. Ο Γέσκε είχε 21 πόντους, 13 ριμπάουντ και ο Βιτλίνσκι 15 πόντους, 16 ριμπάουντ, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ σταμάτησε στους 30 πόντους, με 12/21 σουτ, 15 ριμπάουντ και άλλες 3 τάπες. Επίσης, σταμάτησε και το σερί των 40λεπτων, αφού ο φόργουορντ του Αρη έπαιξε… μόνο 36 λεπτά!