EURO U16 – Η… Χεζονιάδα και ο αποκλεισμός των Σέρβων

Χεζόνια… λαμπρός την οδηγεί! Η Κροατία επικράτησε της Γαλλίας με 68-60, παρέμεινε (η μόνη) αήττητη στο Ευρωμπάσκετ παίδων έπειτα από 6 αγώνες και ο κύριος λόγος γι αυτό είναι ο θαυματουργός 16χρονος που πέτυχε τους τελευταίους 12 πόντους της ομάδας του στα τελευταία 2’42’’!!!
Ο Μάριο Χεζόνια (22π., 8ρ.) λυτρώθηκε έτσι και για την τραγική βραδιά στην οποία βρέθηκε επί 37,5 λεπτά, αφού μέχρι εκείνο το σημείο είχε 3/18 σουτ και το σκορ ήταν ισόπαλο (56-56). Τότε όμως ανέλαβε δράση. Μετά την τεχνική ποινή που χρεώθηκε ο Ινγκλις, ο Χεζόνια έβαλε δύο βολές, ακολούθως σκόραρε με λέι-απ και ακολούθησαν δύο «κολλητά» τρίποντα και άλλο ένα «ζευγάρι» βολών, για να ολοκληρωθεί η… Χεζονιάδα. Ο Ριγκό (18π.) ήταν ο κορυφαίος των Γάλλων, που κατέρρευσαν όταν ο Ινγκλις χρεώθηκε με την τεχνική ποινή που ισοδυναμούσε με το 5ο φάουλ του.

Η Λετονία κατέκτησε το 4ο και τελευταίο εισιτήριο για την προημιτελική φάση από τον 6ο όμιλο, καθώς επικράτησε της Ιταλίας με 76-66, έχοντας σταθερά το προβάδισμα από το 6ο λεπτά και μετά. Οι «ατζούρι» μείωσαν στο 34’ σε 62-63 αλλά δεν σημείωσαν ούτε πόντο στα επόμενα 4,5 λεπτά και με σερί 11-0 οι Λετονοί «καθάρισαν» το ματς. Ο Ντάβις Γκεκς έβαλε 25 πόντους και ο Ρόλαντς Σμιτς 18 πόντους και 11 ριμπάουντ για τη Λετονία. Ο Αλεσάντρο Μακαφέρι (25π.) και ο Φεντερίκο Ντι Πραμπέρο (19π.) έπαιζαν μόνοι τους στην αντίπερα όχθη…

«Πύρρειος» αποδείχθηκε η εύκολη νίκη της Τουρκίας επί της Ουκρανίας με 71-51, με την οποία «κλείδωσε» την 3η θέση στον 6ο όμιλο, αφού ο Ντογκουκάν Σανλί (6,5π., 2,5κλ. μ.ό.) τραυματίστηκε και θα χάσει το υπόλοιπο τουρνουά. Πάντως ο Τανέρ Γκιουνάι βρήκε την ευκαιρία να ξεκουράσει τους βασικούς του και να δει παίκτες όπως ο αναπληρωματικός Κρουζίνσκι (19π.) και ο Μουσταφά (10π.) να κλέβουν την παράσταση.

Νοκ άουτ οι Σέρβοι στην εκπνοή!

Η Σερβία ξεκίνησε τη 2η φάση με δύο νίκες, για ένα άστοχο σουτ όμως έμεινε εκτός οκτάδας, μετά την ήττα από την Ισπανία με 74-72. Οι Σέρβοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 62-68 στα 37’’ αλλά δύο τρίποντα του Γκούντουριτς και δύο άστοχες βολές των Ισπανών στο μεσοδιάστημα τους έδωσε την ευκαιρία να έχουν την τελευταία επίθεση με 5,3’’ να απομένουν και το σκορ 72-74. Η επίθεση εκδηλώθηκε υποδειγματικά (παρ’ ότι δεν είχαν τάιμ-άουτ) και ο Τζουκάνοβιτς (17π.) σούταρε υπό ευνοϊκές προϋποθέσεις, η μπάλα όμως βρήκε σίδερο… Ο Αγκούστι Σανς είχε 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ για την Ισπανία, που τερμάτισε δεύτερη στον όμιλο.

Η εκπληκτική πορεία των Τσέχων στο Ευρωμπάσκετ παίδων καλά κρατεί. Οι διοργανωτές νίκησαν τη Γερμανία με 78-72, κατέκτησαν την πρώτη θέση στον 5ο όμιλο και έχουν πλέον το πλέον… χαμηλό εμπόδιο για την πρόκριση στους «4» της διοργάνωσης (Λετονία). Η τριάδα των Κούριλ (19π., 7ασ.), Πέτερκα (18π., 10ρ.), Σούλα (16π., 6ρ., 6κλ.) ξεχώρισε ξανά για την Τσεχία, η οποία «έχτισε» διαφορά 17 πόντων στο 26’ (62-45) και άντεξε στην αντπίθεση των Γερμανών. Ο Τέιλορ έβαλε 17 πόντους αλλά έκανε και τα 8 από τα 15 λάθη της «νατσιονάλμανσαφτ».

ΠΕΜΠΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

ΕΚΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Τα αποτελέσματα   Τα αποτελέσματα
Ρωσία-Ελλάδα 81-70 Τουρκία-Ουκρανία 71-51
Γερμανία-Τσεχία 72-78 Ιταλία-Λετονία 66-76
Σερβία-Ισπανία 72-74 Κροατία-Γαλλία 68-60
Η βαθμολογία Ν-Η Βαθ. Η βαθμολογία Ν-Η Βαθ.
1. Τσεχία 4-1 9 1. Κροατία 5-0 10
2. Ισπανία 4-1 9 2. Γαλλία 4-1 9
3. Γερμανία 3-2 8 3. Τουρκία 3-2 8
4. Ρωσία 2-3 7 4. Λετονία 2-3 7
5. Σερβία 2-3 7 5. Ιταλία 1-4 6
6. Ελλάδα 0-5 5 6. Ουκρανία 0-5 5

* Οι πρώτες τέσσερις ομάδες κάθε ομίλου προκρίνονται στους «8».

ΘΕΣΕΙΣ 13-16

Αλλη μία νίκη στους υπόλοιπους τρεις αγώνες χρειάζεται η Λιθουανία για να πετύχει τον μίνιμουμ στόχο της σε αυτό το Ευρωμπάσκετ, της παραμονής στην 1η κατηγορία. Η «Λιέτουβα» νίκησε εύκολα τη Βουλγαρία με 92-77 και έκανε το 3 στα 3, έχοντας εκ νέου κορυφαίο τον Εντβίνας Σέσκους (25π., 11/15δ., 7ρ.). Ο Σάσα Βεζένκοφ έβαλε… 36 πόντους αυτή τη φορά (με 16/25σ., 6ρ., 4κλ.) όμως άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση πετάχθηκε ουσιαστικά στα σκουπίδια για τη Βουλγαρία, που μοιάζει καταδικασμένη σε υποβιβασμό.

Η Πολωνία ξεκίνησε το 3ο δεκάλεπτο με σερί 9-0 στα πρώτα 5,5 λεπτά και στο τέλος σημείωσε εύκολα τη δεύτερη νίκη της για τις θέσεις 13-16, καταβάλλοντας το Μαυροβούνιο με 67-55. Ο Μίκολαζ Βιτλίνσκι είχε 16 πόντους και 20 ριμπάουντ, ενώ ο Λούκα Σάβιτς είχε 15 πόντους και 11 ριμπάουντ για το Μαυροβούνιο.