Euro U18: Δεν άντεξαν κόντρα στη Λετονία οι Έφηβοι

Το πολυπόθητο 2 στα 2 δεν έγινε στο Βέντσπιλς. Η Λετονία νίκησε την Ελλάδα 80-74 στο πλαίσιο της δεύτερης ημέρας του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος εφήβων και έφερε όλες τις ομάδες στα ίσια στον 1ο όμιλο του τουρνουά. Μετά την ήττα από την Λετονία και τη νίκη της Ιταλίας επί της Κροατίας, πλέον όλες οι ομάδες έχουν 1-1, συνεπώς η Εθνική μπορεί να τερματίσει από 1η έως 4η στον όμιλο.

Ο Χρυσόστομος Σανδραμάνης ήταν ο κορυφαίος της ελληνικής ομάδας και αυτός που την κράτησε στο ματς στην τέταρτη περίοδο. Ο 18χρονος γκαρντ πέτυχε 20 πόντους (όλους στο δεύτερο ημίχρονο) με 8/10 σουτ και ήταν μαζί με τους Νίκο Αρσενόπουλο (18 πόντοι) και Νίκο Ρογκαβόπουλο (15 πόντοι, αλλά με 3/13 σουτ) οι πρώτοι σκόρερς της Εθνικής, η οποία ακολουθούσε στο σκορ σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, αλλά δεν άφησε ποτέ τους Λετονούς να ξεφύγουν με μεγαλύτερη διαφορά από εννέα πόντους και κατόρθωσε μάλιστα να προηγηθεί με 66-61 στο 31’. Δεν άντεξε πάντως.

Μετά το τάιμ άουτ που πήρε ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Λετονίας, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 8-0 μέσα σε ενάμισι λεπτό, ανέκτησαν το προβάδισμα και δεν το έχασαν ξανά μέχρι τέλους. Η Ελλάδα έμεινε στο ματς και πλησίασε πάλι στο ένα καλάθι με ενάμισι λεπτό να απομένει (76-74), στην επόμενη επίθεση όμως έχασε δύο διαδοχικά αμυντικά ριμπάουντ και το λέι-απ του Κούρουτς στο 39’ αποτέλεσε ουσιαστικά μαχαιριά στην καρδιά της Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 44-39, 61-60, 80-74.

Λετονία (Βισόκτσις-Ρουμπένις): Βίκσνε 2, Ζάγκαρς 25, Κιλπς 4, Κούρουτς 18 (11ρ., 6ασ.), Βέβερις 11, Μαζούλις, Χλεμποβίτσκις, Σνίπκε 1, Στέινμπεργκς, Μπέρκις 7, Μπέρζινς, Μίσκα 12.

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Τσιρογιάννης 6, Χουγκάζ, Τσουμάνης 1, Ρογκαβόπουλος 15 (3/13σ., 6ρ., 5ασ.), Κουρτίδης, Χατζηδάκης 10, Αρσενόπουλος 18 (5λ.), Γάργαλης 4, Καματερός, Σανδραμάνης 20 (8/10σ.), Βουλγαρόπουλος, Καράμπελας.