Euro U18: Μεγάλες εκπλήξεις από Φινλανδία, Ρωσία

Η Φινλανδία κράτησε “ζωντανή” την Ελλάδα στο Ευρωμπάσκετ Εφήβων. Παράλληλα, έκανε και τη μεγάλη έκπληξη της δεύτερης ημέρας του τουρνουά, καθώς νίκησε την οικοδέσποινα Τουρκία 65-53, έχοντας μάλιστα το προβάδισμα επί σχεδόν 35 λεπτά! Οι Μαξχούνι, Βαλτόνεν ήταν οι ηγέτες των Φινλανδών, οι οποίοι ξέφυγαν με 16 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο και με νίκη επί της Ελλάδας μπορούν να προκριθούν στην επόμενη φάση…

Προκρίθηκαν Ισπανοί, Ιταλοί

Τα φαβορί προχωρούν στον 1ο όμιλο. Η Ιταλία νίκησε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 84-78 την Κροατία (προηγήθηκε και με 19 πόντους διαφορά) και προκρίθηκε στους “8” του τουρνουά, μαζί με την Ισπανία, η οποία νίκησε κι αυτή χωρίς πολλά προβλήματα τη Σουηδία 58-48.

Αγκαλιά με την πρόκριση βρίσκεται και η Βοσνία του Τζάναν Μούσα στον 3ο όμιλο. Ο σούπερ σταρ του Ευρωμπάσκετ ήταν πολύ άστοχος (5/19σ.) αλλά η Βοσνία νίκησε τη Λιθουανία 79-70 και πλέον μπορεί να προκριθεί στους “8” ακόμα κι αν ηττηθεί αύριο με 10 πόντους διαφορά από τη Λετονία, η οποία πήρε τη νίκη στο πιο συγκλονιστικό ματς της 2ης ημέρας.

Ο Κούρουτς κράτησε “ζωντανή” τη Λετονία

Οι Λετονοί πέταξαν στα σκουπίδια διαφορά 11 πόντων στην 4η περίοδο, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 70-68 αλλά στο τέλος επικράτησαν του Ισραήλ με 71-70 χάρις σε τρίποντο του Αρτουρς Κούρουτς 1,2΄΄ πριν από τη λήξη! Η Λετονία χρειάζεται πλέον νίκη επί της Βοσνίας με 11 πόντους διαφορά για να προκριθεί σίγουρα, είτε νίκη με… μισό πόντο και ήττα της Λιθουανίας από το Ισραήλ, το οποίο ακόμα δεν έχει αποκλειστεί μαθηματικά.

Κοντά στην πρόκριση είναι και η Γαλλία, που διέλυσε τη Σλοβενία 81-50 με τον 16χρονο Σέκου Ντουμπουγιά να έχει 22 πόντους, ενώ αίσθηση προκάλεσε το επιβλητικό 70-43 της Ρωσίας επί της Σερβίας. Οι Ρώσοι ξέφυγαν με ένα σερί 21-0 στη δεύτερη περίοδο, προηγήθηκαν με 36 πόντους διαφορά και χρειάζονται απλά μία νίκη επί της Σλοβενίας για να περάσουν στους “8”, την ώρα που οι Σέρβοι θα ψάχνουν ένα θαύμα (νίκη με +16) απέναντι στη Γαλλία.