Επί ένα ημίχρονο η Εθνική Εφήβων έπαιζε με τη φωτιά. Ευτυχώς, δεν κάηκε. Η Ελλάδα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10 πόντους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ένα ξέσπασμα στο τέλος της τρίτης περιόδου και στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης αποδείχθηκε αρκετό ώστε να την οδηγήσει στη νίκη επί της Σουηδίας με 80-69 και παράλληλα στην επίτευξη του ύστατου στόχου που είχε στο Ευρωμπάσκετ U18 της Σαμψούντας: την παραμονή στην πρώτη κατηγορία.

Οι Μωραΐτης (15 πόντοι, 5 κλεψίματα), Χρηστίδης (20 πόντοι, 8 ριμπάουντ). Λούντζης (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και ο Αγραβάνης (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι της ελληνικής ομάδας, η οποία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο (στο δεύτερο ημίχρονο τουλάχιστον) την υπεροπλία της κάτω από τα δύο καλάθια και έβαλε 48 από τους 80 πόντους της μέσα από τη ρακέτα. Όλα βέβαια ξεκίνησαν από την άμυνα.

Το 19-4 που οδήγησε στη νίκη

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ανέβασε κατακόρυφα την ένταση στην άμυνα στο δεύτερο μισό του αγώνα, προκάλεσε λάθη, έβαλε εύκολα καλάθια στο transition και ταυτόχρονα βρήκε ρυθμό στην επίθεση, καταφέρνοντας να προηγηθεί στο 28′ για πρώτη φορά μετά το αρχικό 2-0 (49-48). Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για την Εθνική, μιας και με ένα επιμέρους 19-4 μετέτρεψε το 53-52 σε 72-56 στο 35′. Το νερό είχε μπει πια στο αυλάκι.

Η Σουηδία προσπάθησε να μπει ξανά στο ματς και στο 38′ έριξε τη διαφορά στους οκτώ πόντους (74-66) και λίγο αργότερα στους επτά (76-69), ωστόσο αυτή τη φορά η Εθνική δεν έβγαλε τα μάτια της, όπως δύο ημέρες πριν κόντρα στη Φινλανδία. Αν και η Ελλάδα προηγήθηκε μόνο για 12 λεπτά στο ματς, ήταν η ομάδα που έδειξε χαρακτήρα και πάθος όταν τα περιθώρια είχαν αρχίσει να στενεύουν, αποδεικνύοντας στο τέλος ότι αδίκησε τον εαυτό της στην πρώτη φάση.

ΕΛΛΑΔΑ-ΣΟΥΗΔΙΑ 80-69
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-19, 33-36, 53-50, 80-69
ΕΛΛΑΔΑ: Λούντζης 12 (7ρ., 5ασ.), Σκούφης, Χατζηκυριακίδης, Αγραβάνης 14 (7ρ.), Χρηστίδης 20 (8ρ.), Καλαϊτζάκης 6, Μωραΐτης 15 (5κλ.), Παπαδάκης Κ. 1, Κουρέπης 6, Τάταρης 6.
ΣΟΥΗΔΙΑ: Γιόχανσον, Αρβιντσον 17, Λάρσον 2 (6ρ., 5ασ.), Λεμέτι 13, Χουκ 2, Λούντκβιστ 11, Ζέκοβιτς 3, Χάρουν 11, Εντβαρντσον 3, Γιόχανσον, Τεντέσιο 2, Απελγκρεν 5.