charalabopoulosΗ πρόκριση στην επόμενη φάση ήταν δεδομένη μετά την ήττα της Κροατίας από τη Λιθουανία. Αυτό που “έπαιζε” η Εθνική Εφήβων στην αναμέτρηση με τη Βοσνία ήταν το εάν θα μεταφέρει στη δεύτερη φάση μία νίκη ή όχι. Εν τέλει ούτε και αυτός ο στόχος επιτεύχθηκε, καθώς η Εθνική ηττήθηκε από τη Βοσνία με 60-59 και θα πάει στη δεύτερη φάση με 0-2.

Πέρα από την ήττα που κάνει πολύ δύσκολη πια την αποστολή στην επόμενη φάση, μόνο ενθαρρυντική δεν ήταν πάλι η εικόνα της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου, ενόψει των δυσκολότερων και πιο κρίσιμων αγώνων που ακολουθούν. “Τα κάναμε μαντάρα” είπε ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος στη δημόσια τηλεόραση μετά την ήττα και δεν είχε άδικο…

Ξεχώρισε ο Χρηστίδης

Για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε πολλά “νεκρά διαστήματα(δύο φορές στο ματς έμεινε χωρίς πόντο για 4-5 λεπτά, χάνοντας διψήφιες διαφορές), μικρή δημιουργία από την περιφέρεια και ήταν προβλέψιμη επιθετικά, ενώ για μία ακόμα φορά οι κακές αποφάσεις σε κρίσιμες επιθέσεις στοίχισαν.

Ο Βασίλης Χρηστίδης (16π.) ήταν μάλλον το μόνο θετικό σημάδι από την τρίτη εμφάνιση της Ελλάδας, η οποία δεν έδειξε χαρακτήρα και δεν μπόρεσε πάλι να διαχειριστεί τη διαφορά που είχε αποκτήσει στο ματς. Η Εθνική ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και στα μέσα της τρίτης περιόδου ξέφυγε με 45-34, ενώ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 51-42. Κάπου εκεί όμως άρχισαν πάλι τα λάθη.

Δυσλειτουργική επίθεση, κακές άμυνες στον Γκέγκιτς

Την ώρα που ο (κακός σουτέρ) Γκέγκιτς τρυπούσε διαρκώς την ελληνική άμυνα, η Εθνική δεν έβρισκε επιθετικές λύσεις και σιγά σιγά άρχισε να μπαίνει στο μυαλό των διεθνών και ο παράγοντας άγχος. Κάπως έτσι η Βοσνία μπήκε πάλι στο ματς και στο 33′ προηγήθηκε έπειτα από πολλή ώρα 52-51 κρατώντας την Ελλάδα χωρίς πόντο επί σχεδόν 5 λεπτά. Στα τελευταία δύο λεπτά, δε, σχεδόν τίποτα δεν λειτούργησε σωστά στην επίθεση.

Ο Λούντζης έκανε ένα επιπόλαιο λάθος στο transition, ο Χαραλαμπόπουλος έχασε τη μπάλα από τα χέρια του στο τελευταίο λεπτό, ενώ η προσπάθεια του Λούντζη στα 15΄΄ (και με το σκορ 59-60) ήταν η χειρότερη δυνατή. Μετά τις δύο άστοχες βολές-δώρο του Μάνγκαφιτς στα 11,7΄΄ (7/21 είχαν συνολικά οι Βόσνιοι!) η Ελλάδα είχε άλλη μία ευκαιρία. Με 3,4΄΄ να απομένουν βρέθηκε μάλιστα ένα ελεύθερο σουτ (έστω και τρίποντο), ωστόσο ο Σκουλίδας ήταν άστοχος.

Πάση θυσία δύο νίκες για πρόκριση

Εν κατακλείδι… τώρα τρέχουμε! Κι αυτό διότι η Ελλάδα θα μπει στη δεύτερη φάση τελευταία, μαζί με τη Ρωσία, και χωρίς νίκη. Κάτι που σημαίνει ότι θα χρειαστεί τουλάχιστον δύο νίκες προκειμένου να ελπίζει βάσιμα σε πρόκριση και τρεις για να περάσει σίγουρα στους “8”, αποφεύγοντας παράλληλα και τη Γαλλία. Το ταλέντο και οι ικανότητες υπάρχουν, το θέμα είναι εάν μπορεί η Εθνική Εφήβων να τα ξεδιπλώσει και στο γήπεδο. Διότι χρειάζεται ένα ηλεκτροσόκ και γρήγορα.

ΕΛΛΑΔΑ-ΒΟΣΝΙΑ 59-60
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-8, 32-30, 51-42, 59-60
ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 9 (1), Ντουζίδης, Μιλεντίγιεβιτς, Φλιώνης 2, Μιχαλούτσος, Μουράτος, Σκουλίδας 11 (1τρ., 10ρ.), Χρηστίδης 16 (7/10δ.), Δίπλαρος, Παπαγιάννης 6 (12ρ.), Χαραλαμπόπουλος 15 (3τρ., 8ρ., 4ασ.).
ΒΟΣΝΙΑ (Τρμπιτς): Αλεξιτς 9 (3), Ντούρμο, Ατιτς 10 (1τρ., 8ρ.), Γκέγκιτς 15 (6/8δ.), Τζέντοβιτς 5 (10ρ.), Μάνγκαφιτς 12 (2), Μέμιτς 9 (1), Πέναβα, Χάτζιτς, Πίριτς.