Euro U18: Τις νίκες της ημέρας πέτυχαν Κροάτες, Τούρκοι και Λιθουανοί

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Κροατία στον δεύτερο αγώνα του “ελληνικού” ομίλου του Ευρωμπάσκετ Εφήβων που άρχισε σήμερα στην Λετονία. Οι Κροάτες επικράτησαν της διοργανώτριας Λετονίας με 77-73, ωστόσο λαχτάρισαν στο φινάλε, όταν είδαν μία διαφορά 12 πόντων στο 36’ να πέφτει μέχρι τους τρεις (76-73) με 13 δευτερόλεπτα να απομένουν.

Την μεγαλύτερη ανατροπή της ημέρας έκανε η Τουρκία στον 2ο όμιλο, όπου “γύρισε” διαφορά 17 πόντων και νίκησε την Γερμανία 73-67. Στον άλλον αγώνα η Ρωσία επικράτησε της Γαλλίας με 82-80, έχοντας διαρκώς το προβάδισμα από τα μέσα της πρώτης περιόδου και ύστερα.

Θρίαμβος από το -15 για την Λιθουανία

Η Λιθουανία ήταν η ομάδα που επιβίωσε στο μεγάλο ντέρμπι της πρώτης ημέρας, καθώς νίκησε την Σερβία 92-87. Η “Λιέτουβα” έκανε 19 κλεψίματα και πέτυχε 29 πόντους από τα 29 λάθη των Σέρβων, ανατρέποντας διαφορά 15 πόντων στα τελευταία 9 λεπτά της αναμέτρησης. Στον 4ο όμιλο σημειώθηκε και η έκπληξη της πρεμιέρας, αφού η Μεγάλη Βρετανία επιβλήθηκε του Μαυροβουνίου με 87-78, έχοντας σε τρομερή ημέρα τον Τομίγουα Σουλέιμαν.

Περίπατο έκαναν τα φαβορί στον 3ο όμιλο. Η Ισπανία διέλυσε την Βοσνία 94-64, σε ένα ματς στο οποίο κυριάρχησε στα ριμπάουντ (51-31), σημείωσε 30 πόντους στο transition και προηγήθηκε ακόμα και με 37 πόντους διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η Φινλανδία, από την άλλη, ξέφυγε από νωρίς στο σκορ, είχε 15/32 τρίποντα και συνέτριψε την Ουκρανία 81-56.

Τα αποτελέσματα της 1ης ημέρας:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

1η αγωνιστική (28/7)

Ελλάδα – Ιταλία 81-65 (Ρογκαβόπουλος 32π., 12ρ., Αρσενόπουλος 18 – Παλούμπο 17)
Κροατία – Λετονία 77-73 (Σάμανιτς 20, Πλάνινιτς 15π., 8ρ. – Βέβερις 19)

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Τουρκία – Γερμανία 73-67 (Ακάι 14π., 7ασ., Κονούκ 13 – Τζορτζ 13π., 12ρ., Μάτισεκ 13)
Ρωσία – Γαλλία 82-80 (Ερσόβ 14 – Αγιαγί 18, Ντοσού Γιοβό 17, Κρουσόλ 16)

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Ισπανία – Βοσνία 94-64 (Ντίκε 14π., 7/7δ., Κουέβας 14 – Μάτκοβιτς 22π., 8ρ., 4κλ., 3κ.)
Ουκρανία – Φινλανδία 56-81 (Σόρστκι 10 – Γιάντουνεν 20π., 8ρ., 7ασ., Ταβανάινεν 22)

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

Μεγ. Βρετανία – Μαυροβούνιο 87-78 (Σουλέιμαν 26π., 9ρ., 5ασ., 6κλ. – Ζίζιτς 20π., 14ρ.)
Λιθουανία – Σερβία 92-87 (Γιαρουμπάουσκας 19, Βένσκους 17π., 5κλ. – Πετρούσεβ 20π., 10ρ.)