Πέρασε το δυσκολότερο τεστ και βλέπει πια την κορυφή του 3ου ομίλου η Εθνική Εφήβων! Με κορυφαίο τον Γιώργο Καλαϊτζάκη (23π., 10ρ.) και καθοριστικό στο φινάλε τον Μωραΐτη (14π.), η Ελλάδα επιβλήθηκε της σκληροτράχηλης Φινλανδίας με 81-78, διπλασίασε τις νίκες της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U18 της Σλοβακίας και μπορεί πια να καπαρώσει την πρώτη θέση στον όμιλο, εφόσον νικήσει στον αγώνα της Τρίτης τη Λιθουανία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπορεί να τερματίσει δεύτερο ακόμα σε περίπτωση ήττας, αρκεί να μην ηττηθεί με μεγαλύτερη διαφορά από 11 πόντους. Σε αυτή την περίπτωση (λαμβάνοντας ως “δεδομένο” ότι η Λιθουανία θα νικήσει αργότερα τη Σλοβενία) τότε η ελληνική ομάδα θα τερματίσει στην τρίτη θέση, παρά το 2 στα 2. Όλα αυτά θα αλλάξουν εφόσον η Σλοβενία κάνει τη μεγάλη έκπληξη και νικήσει τη Λιθουανία. Σε αυτό το ενδεχόμενο η Ελλάδα θα είναι μαθηματικά πρώτη στον όμιλο από σήμερα…

Όσον αφορά στο παιχνίδι με τη Φινλανδία, για δεύτερη φορά το πρώτο ημίχρονο αποδείχθηκε το ήμισυ του παντός για την Εθνική. Μετά τα πρώτα 7-8 λεπτά η Ελλάδα έβγαλε πολλή ενέργεια στην άμυνα, έκανε σπουδαία ομαδική δουλειά στα ριμπάουντ, έτρεξε και έβαλε τα μακρινά σουτ. Μπροστάρης της Εθνικής ήταν αυτή τη φορά ο Γιώργος Καλαϊτζάκης.

Ηγέτης της Εθνικής ο Γιώργος Καλαϊτζάκης

Ο 18χρονος δίμετρος γκαρντ έκανε φανταστική δουλειά τόσο ως σκόρερ, όσο και δημιουργός, βοηθώντας την Εθνική να ξεφύγει στο σκορ με 28-17 στο 13΄και με 41-28 στο 19′. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 16 πόντους στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε με την ελληνική ομάδα να έχει μαζέψει εννέα ριμπάουντ παραπάνω (και 12 επιθετικά) και να έχει κρατήσει τους Φινλανδούς στο 32,1% εντός πεδιάς. Φυσικά, το απόγευμα δεν θα μπορούσε να είναι τόσο εύκολο.

Με ηγέτη τον Γκούσταβσον οι Φινλανδοί κατάφεραν να μειώσουν γρήγορα τη διαφορά μέχρι τους έξι πόντους μέσα σε τέσσερα λεπτά (50-44 στο 24′). Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου, πάντως, άντεξε στην πίεση των αντιπάλων της. Ακόμα κι όταν η Φινλανδία έριξε τη διαφορά στους δύο πόντους στο 33′ (59-57) και στον έναν πόντο στο 37′ (66-65), στα τελευταία λεπτά ο Μωραΐτης δήλωσε “παρών”.

Παρότι δεν έβαλε ούτε ένα καλάθι και είχε 0/8 σουτ στο παιχνίδι, ο γκαρντ της ΑΕΚ ευστόχησε στις 14 από τις 16 ελεύθερες βολές που επιχείρησε και μάζεψε το πιο κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ του αγώνα στα 16΄΄, αμέσως μετά τις δύο βολές που έχασε με το σκορ 77-75. Ο Καλαϊτζάκης “καθάρισε” το ματς από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και η Ελλάδα μπόρεσε έτσι να πανηγυρίσει μία σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 46-30, 58-52, 81-78
Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Καλαϊτζάκης Γ. 23 (10ρ., 6λ.), Μωραΐτης 14, Καμπερίδης 8, Καλαϊτζάκης Π. 9, Δούβλης 1, Πιλάβιος 9, Δομπρογιάννης, Αρσενόπουλος 3, Καμπουρίδης 5, Γάργαλης 6, Λιούνης 2, Βύρλας 1.
Φινλανδία (Λοχικόσκι): Πιλαγιαμάκι 8, Αντικάινεν 7, Χεϊνόνεν 14, Γκούσταβσον 27, Βάνινεν, Γιάντουνεν 5, Σιριαμάκι 2, Λίουκο, Γιάκολα 8, Βίλα, Ταβανάινεν 7.