EURO U20: Γερμανία – Ελλάδα 70-51

Τη δεύτερη ήττα της στο Ευρωμπάσκετ που διεξάγεται στο Μπιλμπάο γνώρισε η εθνική Νέων αυτή τη φορά από την Γερμανία με 70-51.  Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν μπόρεσε να επιβάλει το ρυθμό του απέναντι σε μια Γερμανία που είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα παίζοντας πολύ καλή άμυνα, ενώ εμφανείς ήταν  οι απουσίες των Παπά και Γεωργάκη (θλάση στη γάμπα).

Η εθνική ομάδα βρέθηκε να κυνηγά το σκορ από την αρχή του αγώνα με τη διαφορά να φτάνει 59”  πριν το τέλος της πρώτης περιόδου τους 8 πόντους (22-14). Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα παιδιά του Κώστα Μίσσα ανέβασαν στροφές και με σερί 8-0 έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (24-24) για να περάσουν λίγο αργότερα με μία εύστοχη βολή του Κατσίβελη πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 27-26. Ομως, οι Γερμανοί απάντησαν με μικρό σερί 6-0 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 32-27.

Στην επανάληψη η εθνική ομάδα για εφτά λεπτά κατάφερε κυρίως με τους Κανονίδη και Κουκουλά να βρίσκεται κοντά στο σκορ. Ομως, ο καλύτερος παίκτης των Γερμανών Τάις είχε άλλη άποψη ανεβάζοντας ξανά στο τέλος της περιόδου  τη διαφορά στο +7 (45-38).

Το τελευταίο δεκάλεπτο μάλλον ήταν και το πιο… εφιαλτικό, αφού η εθνική δεν κατάφερε να σκοράρει για 3.30” λεπτά, ο Ντάνιελ Τάις το εκμεταλλεύτηκε δεόντως και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους +16 (54-38).  Η ελληνική ομάδα φάνηκε ανήμπορη  να αντεπιτεθεί, ενώ χαρακτηριστική ήταν και η αστοχία της σε εκείνο το σημείο. Για το λόγο αυτό η διαφορά έφτασε και στους 20 πόντους λίγο πριν από τη λήξη του αγώνα (70-51).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 70-51
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  22-16, 32- 27, 45-38, 70-51
ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Μεντς): Ζίγκενχαγκεν 4, Γκίφι 10 (1), Μιούνινγκχοφ 9 (2), Χέκμαν 12, Ογκμπε 2, Τάις 19, Κλάιν, Βεντ 11 (1), Μπάρτελ 3, Βόιτμαν.
|ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Κατσίβελης 13 (1/8 τρ.), Ψαρόπουλος 2, Ιωακειμίδης 3, Αντωνάκης 4, Μοτσενίγος 7 (1), Παπαντωνάκος, Παπαπέτρου, Κανονίδης 5 (1/7 τρ.), Κουκουλάς 10, Χρυσικόπουλος 7.