Euro U20: Η αδάμαστη Ελλάδα υπέταξε τη Λιθουανία

Η Ελλάδα βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο. Κι όμως, τα κατάφερε ξανά. Η Εθνική Νέων το έκανε πάλι το θαύμα της, καθώς ανέτρεψε διαφορά 15 πόντων στα τελευταία 12 λεπτά και με ένα τεράστιο τρίποντο του Αντώνη Κόνιαρη 24,6 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη νίκησε τη Λιθουανία 76-72, παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση για τον ημιτελικό του Σαββάτου με την Ισπανία (22/7, 21:15).

Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος (21 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ) ήταν ο ηγέτης της Εθνικής, ο Αντώνης Κόνιαρης (17 πόντοι) ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής και ο Βασίλης Μουράτος αυτός που δεν άφησε ποτέ την Ελλάδα με την ενέργεια και το πάθος του να τα παρατήσει ούτε στιγμή. Γύρω από αυτή την τριάδα (και φυσικά την άμυνα της τέταρτης περιόδου) οικοδομήθηκε η μεγάλη αυτή νίκη, που φέρνει για μία ακόμα φορά την Ελλάδα στη ζώνη των μεταλλίων.

Η Εθνική έκανε ιδανικό ξεκίνημα στο παιχνίδι. Σημείωσε τους πρώτους οκτώ πόντους της βραδιάς, ξέφυγε με 14-5 στο 5′ και έδειχνε να ελέγχει απόλυτα τον αγώνα και το ρυθμό. Μέχρι που οι Λιθουανοί άρχισαν να βάζουν το ένα μακρινό σουτ μετά το άλλο… Με μπροστάρη τον Βάρνας η ομάδα του Κιλτιναβίτσιους έφερε τούμπα το παιχνίδι και ξέφυγε μάλιστα με 23-33 στο 15′. Κάπου εκεί όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επέστρεψε.

Μέσα από την άμυνα η Εθνική βρήκε ρυθμό στην επίθεση και μέσα σε τρία λεπτά ανέκτησε το προβάδισμα (38-37 στο 18′) και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα τριών πόντων (41-38). Η καλή δεύτερη περίοδος δεν είχε όμως ανάλογη συνέχεια και στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Η Λιθουανία ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με σερί 6-0 και δεν έχασε ξανά το προβάδισμα, με την Εθνική αφενός να “κολλάει” στην επίθεση και αφετέρου να δυσκολεύεται να σταματήσει τις συνεργασίες των αντιπάλων της κοντά και μακριά από το καλάθι.

Κάπως έτσι η “Λιέτουβα” άρχισε όχι μόνο να ελέγχει το παιχνίδι, αλλά και να “χτίζει” μία διαφορά, η οποία έφτασε ακόμα και το +15 στο 28′ (46-61). Η Ελλάδα δεν τα παράτησε βέβαια έτσι απλά. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου προσπάθησε να ανακατέψει το ματς, κόντυνε το σχήμα και αυτό έφερε άμεσα αποτέλεσμα. Η Εθνική δυσκόλεψε την επιθετική λειτουργία των Λιθουανών, τους άφησε για πέντε λεπτά χωρίς πόντο και με ένα σερί 8-0 ξαναμπήκε στο ματς.

Όταν μπήκε στο γήπεδο και ο Χαραλαμπόπουλος (που δεν είχε ξεκουραστεί ούτε δευτερόλεπτο μέχρι το 28′), οι ισορροπίες άλλαξαν τελείως. Με τον ηγέτη της στο “5” και τέσσερις περιφερειακούς ταυτόχρονα στο παρκέ, η Ελλάδα κατάφερε να “τρέξει” ένα επιμέρους 20-3, να ισοφαρίσει στο 35′ με τρίποντο του Κόνιαρη και να προηγηθεί στο επόμενο λεπτό (66-64) με 2/2 βολές του Χαραλαμπόπουλου!

Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό. Και έφερε την υπογραφή του Κόνιαρη. Ο πόιντ γκαρντ του ΠΑΟΚ, αφού πρώτα άρπαξε το μεγαλύτερο επιθετικό ριμπάουντ στην “καρδιά” της λιθουανικής άμυνας, έβαλε το τρίποντο που έκανε το σκορ 74-71 με 24,6 δευτερόλεπτα να απομένουν! Οι Λιθουανοί είχαν δύο ευκαιρίες να ισοφαρίσουν αλλά τόσο ο Μπελιάουσκας, όσο και ο Βάρνας ήταν άστοχοι σε τρίποντα και στα 7,1 δευτερόλεπτα οι διεθνείς έκαναν φάουλ στον πρώτο, που έβαλε 1/2 βολές.

Δύο ελεύθερες βολές του Δίπλαρου στα 5,9 δευτερόλεπτα αποδείχθηκαν αρκετές προκειμένου να σφραγίσουν τη σπουδαία νίκη και την παλικαρίσια πρόκριση της Ελλάδας στους “4” του Ευρωμπάσκετ, όπου περιμένει από νωρίς το απόγευμα η Ισπανία, η οποία νίκησε τη Γερμανία 69-61.

Δεκάλεπτα: 18-20, 41-38, 51-61, 76-72
Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης, Μιλεντίγιεβιτς, Κόνιαρης 17 (5ρ., 5ασ.), Φλιώνης, Καρράς 12 (7ρ.), Σκουλίδας, Δίπλαρος 7, Χρηστίδης 5, Χαραλαμπόπουλος 21 (9ρ., 5ασ.), Μουράτος 14.
Λιθουανία (Κιλτιναβίτσιους): Μπελιάουσκας 5 (6ρ.), Ντιενίνις 11, Λουκοσιούνας 3, Μπιρούτις 17 (12ρ.), Βάρνας 11, Εχοντας 12 (13ρ.), Μπερούτσκα 10, Κατσιούσκα 3.