EURO U20 – Λιθουανικό… grand slam! (+vd)

Οι 92άρηδες της Λιθουανίας ολοκλήρωσαν το… grand slam στις μικρές εθνικές ομάδες, κατακτώντας το τέταρτο χρυσό μετάλλιο σε ισάριθμες διοργανώσεις! Η “Λιέτουβα” επικράτησε της Γαλλίας με 50-49, στον κακό ποιοτικά, πλην όμως συγκλονιστικό, τελικό του Ευρωμπάσκετ Νέων.

Η Λιθουανία ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα, προηγήθηκε 26-11 στο 11′ και παρ’ ότι έμεινε επί σχεδόν 6 λεπτά χωρίς πόντο στο δεύτερο δεκάλεπτο, κατόρθωσε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 12 πόντων (36-24). Πάντως, η άμυνα ζώνης 2-3 των “τρικολόρ” έκανε τη ζωή των Λιθουανών δύσκολη στο δεύτερο ημίχρονο και μετέτρεψε το διαφαινόμενο περίπατο σε θρίλερ.

Η Γαλλία ροκάνισε τη διαφορά μέχρι τον έναν πόντο (43-42 στο 33′) και μετά το νέο ξέσπασμα των Λιθουανών (49-43) πλησίασε πάλι και 34,1” πριν από τη λήξη ισοφάρισε (49-49) με 2/2 βολές του Βέστερμαν. Στα 14,3” ο Σκούτσας κέρδισε φάουλ και έβαλε μία βολή (50-49) αλλά στην τελευταία επίθεση (έπειτα από τάιμ άουτ) ο Βέστερμαν μπλέχτηκε στη λιθουανική άμυνα, ο Ουλανόβας έκλεψε τη μπάλα και η Λιθουανία πήρε τη νίκη.

Η ειρωνία είναι ότι ο Λέο Βέστερμαν, ο μοιραίος της Γαλλίας στο φινάλε, αναδείχθηκε ο πολυτιμότερος παίκτης του Ευρωμπάσκετ, ενώ την καλύτερη πεντάδα συνέθεσαν μαζί με τον Γάλλο γκαρντ οι Γκομπέρ (Γαλλία), Ουλανόβας (Λιθουανία), Ντίεθ (Ισπανία), και Πρέπελιτς (Σλοβενία).

“Χάλκινη” η Ισπανία

Συγκλονιστικό ματς έγινε για τις θέσεις 3-4, με την Ισπανία να “κλέβει” στο τέλος τη νίκη από τη Σερβία (67-66) χάρη στο εκτός ισορροπίας τρίποντο του Αλεχάντρο Αμπρίνες 9” πριν από τη λήξη. Οι Σέρβοι προηγήθηκαν 65-61 στα 51” αλλά μετά τη χαμένη βολή του Τσβέτκοβιτς, ο Γκουέρα έβαλε γκολ φάουλ (65-64), ο Μίτροβιτς ευστόχησε στη μία από τις δύο βολές που εκτέλεσε (66-64) και ο Αμπρίνες πέτυχε το νικητήριο σουτ (66-67).

Στην τελευταία επίθεση ο Τσβέτκοβιτς αστόχησε σε κοντινό σουτ και η Σερβία είχε άλλη μία ευκαιρία, ωστόσο με 1,3” να απομένουν το δύσκολο τρίποντο του Μιλιένοβιτς δεν βρήκε ούτε αυτό στόχο…