Σαν… τρένο συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της στο Ευρωμπάσκετ U20 του Ταλίν η Εθνική Νέων! Η ομάδα του Κώστα Μίσσα έκανε πιθανότατα την καλύτερη, την πιο επιβλητική εμφάνιση της, έπαιξε για πολλή ώρα ολοκληρωτικό μπάσκετ και διέλυσε το Μαυροβούνιο 70-47, κάνοντας με χαρακτηριστική άνεση το 6 στα 6. Η Ελλάδα κυριάρχησε καθολικά έναντι του Μαυροβουνίου, είχε επί 40 λεπτά το προβάδισμα στο σκορ και προηγήθηκε ακόμα και με 33 πόντους διαφορά στο 30′ (59-26), κρατώντας την αντίπαλό της στους 14 πόντους συνολικά στη 2η και στην 3η περίοδο!

Τέσσερις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων για την Εθνική (ο Παπαπέτρου ήταν πρώτος με 17 ενώ ο Αντετοκούμπο πλησίασε το τριπλ νταμπλ), η οποία μοίρασε 19 ασίστ και μάζεψε 9 ριμπάουντ παραπάνω. Πρωτίστως όμως έπαιξε αψεγάδιαστη άμυνα, κράτησε τον πρώτο σκόρερ του Ευρωμπάσκετ (Μάρκο Μούγκοσα) στους 6 πόντους και όταν έπρεπε τιμώρησε ξανά και ξανά την άμυνα ζώνης που επέλεξε ο Μιχαΐλο Παβίτσεβιτς με τα σουτ πίσω από τη γραμμή των 6,75.

Η Εθνική ξέφυγε χάρη σε ένα σερί 9-0 στα μέσα της πρώτης περιόδου και ανέβασε τη διαφορά μέχρι τους 10 πόντους στο 11′ (22-12). Η άμυνα της Εθνικής ήταν τόσο άριστα διαβασμένη και ασφυκτική, που υποχρέωσε τους αντιπάλους της σε τρεις διαδοχικές παραβάσεις 24 δευτερολέπτων στο δεύτερο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε με προβάδισμα 11 πόντων (30-19) και με το Μαυροβούνιο να μην βάζει πόντο στα τελευταία 4,5 λεπτά! Από εκεί και πέρα όλα έγιναν εύκολα για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο έκανε υγιεινό περίπατο, παρά την απουσία του καλύτερου σκόρερ της, του Γιαννούλη Λαρεντζάκη…

ΕΛΛΑΔΑ-ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 70-47
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-12, 30-19, 59-26, 70-47
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Μποχωρίδης 10 (1), Παπαπέτρου 17 (3), Καραμαλέγκος, Καλογιαννίδης, Σλαφτσάκης 5 (1), Μήτσιαλος 4, Αντετοκούμπο 12 (2τρ., 12ρ., 7ασ., 7λ.), Μελισσαράτος 2, Αγραβάνης 11 (1), Καμπερίδης 7 (1), Γόντικας 2.
ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Παβίτσεβιτς): Φάτιτς, Κασαλίτσα, Μούσοβιτς, Ζίζιτς, Βούσοβιτς 5, Βρμπίτσα, Μούγκοσα 6, Μίκοβιτς 10, Μρντακ, Νίκολιτς 5 (1), Πάβιτς 12 (4κλ.), Λάτκοβιτς 9.