Η δεύτερη ήταν και η… καλή! Η Εθνική ομάδα νίκησε (αυτή τη φορά) την Τουρκία με 74-60 και κατέκτησε την 5η θέση του Ευρωμπάσκετ Νέων!

Τα παιδιά του Κώστα Μίσσα, δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους Τούρκους, μπήκαν δυνατά στο ματς, άντεξαν στην πίεση του τρίτου δεκαλέπτου, επιστρέφοντας δυναμικά στην τελευταία περίοδο!

Η Εθνική ομάδα έδειξε από την αρχή τη δυναμική της και σε συνδυασμό την αστοχία στα σουτ δύο πόντων (4/16δ.)του αντιπάλου πήρε προβάδισμα με 11-6 (8′). Μελανό μέχρι εκείνη την ώρα σημείο, για την ελληνική ομάδα η αστοχία στα τρίποντα (0/7) και έτσι το δεκάλεπτο βρήκε την Τουρκία μπροστά με 13-13. Ο αντίπαλος κράτησε τα ηνία μέχρι και το 14′ (20-16). Σε εκείνο το σημείο, η Εθνική πήρε τα… πάνω της, έβαλε δύο τρίποντα (σ.σ. οι Τούρκοι εντός παιδειάς συνέχισαν να διατηρούν άσχημα ποσοστά, 8/31δ.) και έτρεξε επιμέρους σκορ 19-4 παίρνοντας… αέρα 11 πόντων (35-24).

Ο καλός ρυθμός κράτησε για την Εθνική κράτησε μέχρι και το 23′ με το προβάδισμα να αγγίζει τους 14 πόντους (43-29). Κάποια λάθη στη συνέχεια όμως χάλασαν τη ροή, οι Τούρκοι το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο, τρέχοντας σερί 13-0 πλησιάζοντας στον πόντο (23-23, 27). Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έδωσε “ανάσα” (49-42), αλλά ο Ερογλου δεν απάντησε (45-45) απειλώντας ξανά την ελληνική ομάδα.

Η ελληνική ομάδα δεν πτοήθηκε, έφερε ξανά τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (50-60 στο 34′), η αστοχία των Τούρκων καλά… κρατούσε (16/50 έναντι 19/35 της Εθνικής) και έτσι η Εθνική ομάδα κράτησε τη διαφορά (54-66 στο 37΄, 59-70 στο 39′), δίνοντας της στο τέλος τη νίκη και την 5η θέση στη διοργάνωση.

ΤΟΥΡΚΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 60-74
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-12, 24-35, 54-52, 60-74
ΤΟΥΡΚΙΑ: Αλτίν 6, Ερόγλου 10 (2 τρ., 5 ασ.), Καντάν 17 (1), Τουρέν 5, Ντοκιγιάν 2, Τουντσέρ 8, Μουτλού, Ερντογάν 4, Τεκίν 8.
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Μποχωρίδης 12 (1τρ., 11ρ.), Λαρεντζάκης 8 (2), Παπαπέτρου 21 (1 τρ., 7 ρ.),Καραμολέγκος, Σλαφτσάκης, Μήτσιαλος, Αντετοκούνμπο 3 (7ρ.), Αγραβάνης 17 (1 τρ., 7 ρ.), Καμπερίδης 7, Γόντικας 6(7 ρ.).