Euro U20: Χτύπησαν στο μηδέν οι Γερμανοί

germany u20Σε νεκρό χρόνο και με τον πλέον απρόσμενο τρόπο κρίθηκε το μεγάλο ματς της τρίτης ημέρας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Νέων. Ο Κόστιαν Μουσίντι κέρδισε φάουλ ενώ επιχειρούσε τρίποντο στην εκπνοή του αγώνα, ευστόχησε σε 2/3 ελεύθερες βολές και χάρισε στη Γερμανία την απρόσμενη νίκη επί της Λιθουανίας με 78-77. Η «νασιονάλμανσαφτ» κατέκτησε παράλληλα και τη δεύτερη θέση του 1ου ομίλου, σε ένα ματς στο οποίο ανέτρεψε διαφορά 15 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο και είχε για τελευταία φορά το προβάδισμα στο 14’.

Οι Λιθουανοί, από την άλλη, σαν να μην έφτανε η ήττα σε ένα παιχνίδι που έλεγχαν επί 30 λεπτά, είδαν και τον Μαρτίνας Βάρνας να αποχωρεί με διάστρεμμα στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης… Τυπική διαδικασία ήταν το άλλο παιχνίδι του 1ου ομίλου, αφού η Τουρκία νίκησε την Ουγγαρία 81-64, κάνοντας παράλληλα και συντήρηση δυνάμεων ενόψει των νοκ άουτ αγώνων που ακολουθούν στην επόμενη φάση.

3ος όμιλος: Ανατροπή και πρωτιά για την Ουκρανία!

Η μεγαλύτερη ανατροπή της ημέρας έγινε στον 3ο όμιλο. Παρότι η Ουκρανία υπέπεσε σε 32 λάθη, κατάφερε να ανατρέψει διαφορά 23 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο, έστειλε το παιχνίδι με τη Λετονία στην παράταση (με λέι-απ του Μίχαλιουκ 12,7΄΄ πριν από τη λήξη) και στο έξτρα πεντάλεπτο πήρε τη νίκη με 72-70, με τον Μίχαλιουκ να βάζει πάλι το κρίσιμο καλάθι 46 δευτερόλεπτα πριν από τη mykhailiukλήξη. Στην εξέλιξη αυτή βοήθησε βέβαια και η Σερβία, η οποία λίγη ώρα αργότερα νίκησε τη Σλοβενία 73-68, καπαρώνοντας τη δεύτερη θέση.

Η Σλοβενία ήταν στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης μπροστά στο σκορ, έλεγχε το ματς και έδειχνε ικανή να τερματίσει πρώτη στον 3ο όμιλο. Στο τέλος όμως έμεινε στην τέταρτη… Στα μέσα της τέταρτης περιόδου οι Πένο, Τζόκοβιτς (Ιλια) έβαλαν εννέα συνεχόμενους πόντους, οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 69-63 και στο τέλος πήραν τη νίκη, καθώς το τρίποντο του Τσάντσαρ 8 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη (και με το σκορ 71-68) δεν βρήκε στόχο.

4ος όμιλος: Νέο ιταλικό κάζο

Η Σουηδία προηγήθηκε μόνο δύο φορές (για 2΄12΄΄) σε όλο το παιχνίδι. Ήταν όμως αρκετές προκειμένου να σοκάρει για δεύτερη φορά στο τουρνουά την Ιταλία με 69-65 και να κατακτήσει τη δεύτερη θέση στον τέταρτο όμιλο. Ο Αντερσον έβαλε το νικητήριο καλάθι 19 δευτερόλεπτα πριν από drammehτη λήξη, στη συνέχεια ο Μπιργκάντερ έκοψε το τρίποντο του Μουσίνι και ο Ντράμε σφράγισε τη νίκη των «βίκινγκς» με δύο βολές.

Νίκη δίχως αντίκρισμα σημείωσε το Βέλγιο επί της -αήττητης μέχρι πρότινος- Τσεχίας με 85-83 στο άλλο παιχνίδι του ομίλου. Οι Βέλγοι ήταν τέταρτοι στον όμιλο ανεξάρτητα από το σημερινό τους αποτέλεσμα. Στην αντίπερα όχθη, η Τσεχία είχε κατακτήσει από την Κυριακή την πρώτη θέση, συνεπώς δεν πρόκειται να της κοστίσει καθόλου για την επόμενη φάση…

2ος όμιλος: Νέα νίκη η Φινλανδία, πρώτη η Ισπανία

Ο Λάουρι Μαρκάνεν ήταν πάλι ασταμάτητος και η Φινλανδία σημείωσε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, αυτή τη φορά επί της Γαλλίας με 70-65. Ο Φινλανδός σταρ πέτυχε 27 πόντους και βοήθησε τους διοργανωτές να παραμείνουν επί 30 λεπτά κοντά στο σκορ και στο τέλος να κάνουν την αντεπίθεση που τους χάρισε τη νίκη. Οι Φινλανδοί τελείωσαν στο ματς με 7-0 στα τελευταία 2,5 λεπτά, την ίδια Martiώρα που οι Γάλλοι πετούσαν στα σκουπίδια άλλο ένα ματς που έλεγχαν την περισσότερη ώρα, χάνοντας τις τελευταίες επτά επιθέσεις τους.

Έστω και στο τέλος της πρώτης φάσης η Ισπανία τον πέτυχε το στόχο της. Η «φούρια ρόχα» συνέτριψε το Ισραήλ, υπερκάλυψε με άνεση τη διαφορά που κυνηγούσε (+5) και κατέκτησε την πρώτη θέση στον 2ο όμιλο. Αντιθέτως, το Ισραήλ κατρακύλησε από την κορυφή στην τρίτη θέση, καθώς μετά την ήττα αυτή μειονεκτεί στην τριπλή ισοβαθμία (-10) με Ισπανία (+18) και Φινλανδία (-8). Στο τέλος πάντως επέλεξε αντίπαλο (τη Γερμανία αντί της Λιθουανίας) στους «16», καθώς παρότι είχε την ευκαιρία να στείλει τη διαφορά κάτω από τους 17 πόντους στην τελευταία επίθεση του αγώνα (και να τερματίσει 2ο), προτίμησε να μην επιχειρήσει καν σουτ…

* Στην φάση των “16” τα ζευγάρια είναι τα εξής: Τουρκία-Γαλλία, Γερμανία-Ισραήλ, Λιθουανία-Φινλανδία, Ουγγαρία, Ισπανία, Ουκρανία-Βέλγιο, Σερβία-Ιταλία, Λετονία-Σουηδία, Σλοβενία-Τσεχία