Euro U20 – Μεγάλες ανατροπές από Λιθουανία, Ιταλία (+vds)

Επί 35 λεπτά οι Λιθουανοί βρίσκονταν στα… σχοινιά, ένα ξέσπασμα όμως στο φινάλε ήταν αρκετό για να τους δώσει μία σπουδαία νίκη επί του Μαυροβουνίου με 63-56, στην πρεμιέρα της δεύτερης φάσης του Ευρωμπάσκετ Νέων. Η ομάδα του Τόμας Πατσέσας έχασε τα πρώτα 7 σουτ που επιχείρησε και χρειάστηκε 7’40” για να ευστοχήσει εντός πεδιάς (το Μαυροβούνιο προηγήθηκε 14-1 στο 7′), ωστόσο δεν δέχτηκε ούτε έναν πόντο στα τελευταία 5,5 λεπτά και με σερί 11-0 πήρε την πολύτιμη νίκη. Το Μαυροβούνιο είχε το προβάδισμα επί 39 λεπτά, ωστόσο κατόρθωσε να χάσει τα τελευταία 14 σουτ που επιχείρησε!!!

Η έκπληξη του 5ου ομίλου, πάντως, σημειώθηκε στον βραδινό αγώνα. Εκεί, η Γερμανία κέρδισε κατά κράτος τις μάχες κάτω από τα δύο καλάθια και νίκησε την Τουρκία 71-65, αφήνοντας μόνη πρώτη στον όμιλο την Ελλάδα!

Ανατροπή όμως έκαναν και οι Ιταλοί στο συγκλονιστικό ματς για τον 6ο όμιλο. Οι “ατζούρι” είχαν ήρωα τον Αμαντέο Ντέλα Βάλε, ο οποίος ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων 5” πριν από τη λήξη, χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη επί της Ισπανίας με 76-73. Η Ιταλία ακολουθούσε στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια (στο 29′ η διαφορά έφτασε τους 11 πόντους) αλλά μείωσε τη διαφορά και στο τελευταίο τετράλεπτο ο Ντέλα Βάλε… σεληνιάστηκε και πέτυχε τους τελευταίους 11 πόντους της ομάδας του, συμπεριλαμβανομένου και του νικητήριου τρίποντου!

Αήττητη παρέμεινε η Λετονία στον 6ο όμιλο, αφού παρά τα 23 λάθη που έκανε, επιβλήθηκε της Σλοβενίας με 78-72 και έγινε η δεύτερη ομάδα (μετά την Ελλάδα) που προκρίθηκε μαθηματικά στους “8” του Ευρωμπάσκετ. Η έκπληξη του ομίλου έγινε στο βραδινό παιχνίδι, αφού ύστερα από 13 αλλαγές στο προβάδισμα, η Ρωσία ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος, νίκησε τη Γαλλία 65-61 και έμπλεξε ακόμα περισσότερο έναν ήδη αμφίρροπο όμιλο.

Ολα τα αποτελέσματα:

Θέσεις 1-12

5ος όμιλος

Μαυροβούνιο-Λιθουανία 56-63 Μούγκοσα 16π., 9ρ., 6/20σ. – Κάτσινας 15
Κροατία-Ελλάδα 68-77 Σίρκο 17π., 8ρ. – Λαρεντζάκης 25, Αντετοκούμπο 12π., 15ρ., 6κ.
Γερμανία-Τουρκία 71-65 Ραντοσάβλιεβιτς 19 – Τεκίν 15π., 8ρ.

6ος όμιλος

Ιταλία-Ισπανία 76-73 Ντέλα Βάλε 27π., 10/16σ., 7ρ. – Ντίεθ 20π., 9ρ.
Σλοβενία-Λετονία 72-78 Μπόλτσινα 14π., 11ρ. – Γιάχοβιτς 20, Γκραζούλις 14π., 10ρ.
Ρωσία-Γαλλία 65-61 Λογκίνοβ 13 – Ζετέ 19π., 11ρ.

Θέσεις 13-20

Η Σερβία και η Εσθονία ξεκίνησαν τη φάση για τις θέσεις 13-20 με εύκολες νίκες (επί της Τσεχίας και της Γεωργίας αντίστοιχα), κάνοντας το πρώτο βήμα για την αποφυγή των δύο τελευταίων θέσεων, οι οποίες οδηγούν στο γκρουπ για τους αγώνες σωτηρίας. Την πιο σημαντική νίκη όμως τη σημείωσε η Βουλγαρία, που επιβλήθηκε της Σουηδίας με 61-57. Επίσης, με νίκη άρχισε τους αγώνες και το Ισραήλ, που επικράτησε της Ουκρανίας με 84-72.