EUROLEAGUE: Ο Παναθηναϊκός φόρεσε τη… βαριά φανέλα του στην παράταση!

Βρέθηκε μπροστά με +13, όμως στη συνέχεια έκανε ότι περνούσε από το χέρι του ο Παναθηναϊκός για να… ηττηθεί! Κι αν γλίτωσε το “κάζο” το οφείλει στην ψυχραιμία του Μάικ Τζέιμς που στα 4 δεύτερα πριν το τέλος του ματς, πήρε το φάουλ έξω από τα 6,75, ευστόχησε και στις 3 βολές, γράφοντας το 70-70 και έστειλε το παιχνίδι με την Αναντολού Εφές στην παράταση. Εκεί ο Παναθηναϊκός φόρεσε τη… βαριά φανέλα του και δεν άφησε περιθώρια στην τουρκική ομάδα να διεκδικήσει τη νίκη, την οποία και “κλείδωσε” με το εμφατικό 92-81.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε στο ξεκίνημα του ματς ότι ήξερε πως να πάρει τη νίκη και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, ανέβασε τις διαφορές του σκορ σε διψήφια νούμερα και προβλημάτισε αρκετά την τουρκική ομάδα. Δεν κατάφερνε ωστόσο να έχει σταθερότητα στην απόδοσή του και να διατηρεί τις διαφορές που “έχτιζε”. Και αυτό δεν το άφησε ανεκμετάλλευτο η τουρκική ομάδα. Που σταδιακά ανέβασε την απόδοσή της, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το “νεκρό” αγωνιστικό σημείο του Παναθηναϊκού στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά και τις πάρα πολλές ελεύθερες βολές.

Αυτό έδωσε στην Αναντολού Εφές τη δυνατότητα να προσπεράσει στο σκορ και να βρεθεί “αγκαλιά” με ένα μεγάλο διπλό. Το 67-70 στα 4 δεύτερα πριν το τέλος του αγώνα έμελλε να αλλάξει χάρη στην έμπνευση του Τζέιμς, που “κέρδισε” το φάουλ, με τους διαιτητές να του δίνουν το δικαίωμα για να σουτάρει τρεις ελεύθερες βολές. Εκείνος δεν… λάθεψε σε καμία και γράφοντας το 70-70, έδωσε το… φιλί της ζωής στην ομάδα του.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός δεν επανέλαβε τα λάθη της κανονικής διάρκειας. “Καθάρισε” τα ριμπάουντ, έπαιξε με ψυχή, πέτυχε μεγάλα καλάθια και “έπνιξε” για τα καλά την τουρκική ομάδα. Με το επιμέρους σκορ στο 22-11 σε αυτά τα έξτρα πέντε λεπτά, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη (92-81) και μαζί μία διαφορά ασφαλείας από την ένατη θέση της βαθμολογίας. Εκείνο πάντως που θα πρέπει να κρατήσουμε είναι ότι σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Αναντολού Εφές, οι πόντοι των δύο ομάδων είναι στο μηδέν, καθώς οι διαφορές στην παράταση δεν υπολογίζονται με βάση το νέο σύστημα της Euroleague…

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 38-32, 50-50, 70-70, 92-81
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 2, Νίκολς 3 (1), Ρίβερς 23 (5), Τζέιμς 14, Φώτσης 5 (1), Φελντέιν, Γκέιμπριελ 10 (2), Τζεντίλε 15 (1), Μπουρούσης 14, Καλάθης 6.
ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 11 (3), Χάνεϊκατ 11 (1τρ., 12ριμπ.), Μπάλμπαϊ, Μπράουν 12, Οσμάν 9 (1), Γκρέιντζερ 14 (1), Όμιτς 2, Ερτέλ 15 (1), Πολ, Ντάνστον 7.