EUROLEAGUE: Πάτησε… γκάζι στο τέλος ο Ολυμπιακός

papapetrou-osman-olympiacos-anadolu_efes

Ενα δεκάλεπτο αποδείχθηκε αρκετό για τον Ολυμπιακό, ώστε να ρίξει στο… καναβάτσο του ΣΕΦ την Αναντολού Εφές (86-75), να εξασφαλίσει την πρόκρισή του στoυς “8” και πλέον πάει στη Μόσχα για να παίξει τα… ρέστα του για το πλεονέκτημα έδρας στα play offs. Οι Πειραιώτες αν και αγωνίστηκαν και πάλι με απουσίες, είδαν τον Ιωάννη Παπαπέτρου να δίνει το σύνθημα, τους Λαφαγιέτ και Πρίντεζη ν΄ ακολουθούν και με πολύ καλή άμυνα, αλλά και μεγάλα σουτ στο καθοριστικό τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης πήραν αυτό που ήθελαν.

Τη νίκη κόντρα σ΄ έναν πολύ δυνατό αντίπαλο, που έψαξε το “διπλό” και το άγγιξε χάρη κυρίως στον οίστρο του Στράτου Περπέρογλου (23π.), αλλά δεν είχε άλλες λύσεις. Ο Ντούσαν Ιβκοβιτς – που μαζί με τον “Περπέ” τιμήθηκε από την ΚΑΕ Ολυμπιακός πριν την έναρξη του ματς – έψαχνε να βρει κάποιον συμπαραστάτη στον Έλληνα διεθνή, όμως μάταια. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά είδε και τον Κρίστιτς να εκνευρίζεται (μετά από αψιμαχία που είχε με τον Λαφαγιέτ, στην οποία και χρεώθηκε και με αντιαθλητικό φάουλ!) και να μεταδίδει τον εκνευρισμό του και στους συμπαίκτες του.

Ο Ολυμπιακός, πάντως για μεγάλο χρονικό διάστημα έψαχνε να βρει τα… πατήματά του. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος προσπαθούσε να διαχειριστεί όσο πιο καλά μπορούσε το δυναμικό που είχε στα χέρια του (ελέω και των απουσιών), με την επιλογή του να ρίξει στο παρκέ τον Ιωάννης Παπαπέτρου ν΄ αλλάζει τα δεδομένα. Κι αυτό διότι εκείνος ήταν που με την είσοδό του κατάφερε να κρατήσει όρθιους τους Πειραιώτες και κυρίως να κουράσει (και να περιορίσει όσο μπορούσε) τον εκπληκτικό Περπέρογλου. Η τουρκική ομάδα έδειχνε ότι είχε τις λύσεις που χρειαζόταν ώστε να αγχώνει τους “ερυθρόλευκους” που έψαχναν το ξέσπασμα. Το οποίο ήρθε στο τελευταίο 10λεπτο. Η άμυνα του Ολυμπιακού περιόρισε την Αναντολού, ενώ και τα σουτ άρχισαν να βρίσκουν στόχο (6/8 τρίποντα είχε η ελληνική ομάδα στο 10λεπτο) και η ελληνική ομάδα με ένα επιμέρους 33-18 στο δεκάλεπτο, έγειρε την πλάστιγγα της νίκης για τα καλά υπέρ της.

Δεκάλεπτα: 17-16, 35-35, 53-57, 86-75
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 10, Ντάνστον 9, Παπαπέτρου 12 (2), Πρίντεζης 15 (3), Αγραβάνης, Μάντζαρης 10 (1), Κατσίβελης 2, Λαφαγέτ 17 (2), Ντάρντεν 3 (1), Λοτζέσκι 8 (1).
ΕΦΕΣ (Ίβκοβιτς): Οσμάν, Περπέρογλου 23 (5), Μπατούκ 9 (3), Σάριτς 10, Ντρέιπερ, Κρστιτς 12, Λάσμε, Τζάνινγκ 6 (2), Ερτέλ 6 (2), Μπιέλιτσα 9.