panathinaikos-fenerbΠροσπάθησε, πάλεψε, νίκησε τις αδυναμίες και τα προβλήματά του, αλλά στο τέλος ο Παναθηναϊκός είδε την Φενέρμπαχτσε να χαμογελά για το θετικό αποτέλεσμα (82-75). Οι “πράσινοι” έχασαν μεν στην Πόλη, μπορούν ωστόσο να αισθάνονται εν μέρει ικανοποιημένοι τόσο από την τελική διαφορά (που καλύπτεται από έναν σοβαρό Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ), όσο και από την αντίδραση που έδειξαν ιδίως μετά το κάκιστο πρώτο 10λεπτο, αλλά κι από το γεγονός ότι αγωνίστηκαν επί μακρόν δίχως τον Δημήτρη Διαμαντίδη, ο οποίος υπέστη τράβηγμα στον προσαγωγό και δεν μπόρεσε να βοηθήσει τους συμπαίκτες του.

Η απουσία του “3D” στο τέλος ειδικά του ματς ήταν καθοριστική, αν και οι συμπαίκτες του έδειξαν ότι είχαν τσαγανό και διάθεση να διεκδικήσουν τη νίκη. “Πλήρωσαν” όμως τόσο τα λάθη τους, όσο και κάποια διαιτητικά σφυρίγματα που έγειραν την πλάστιγγα της νίκης υπέρ της τουρκικής ομάδας. Η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να κάνει ένα ιδανικό ξεκίνημα, κρατώντας τους “πράσινους” άποντους για σχεδόν 5 λεπτά (14-0), όμως οι Ραντούλιτσα και Διαμαντίδης φρόντισαν ν΄ αλλάξουν τα δεδομένα, δίνοντας στον Παναθηναϊκό την ώθηση που χρειαζόταν για να κάνει το ματς ντέρμπι. Η ελληνική ομάδα με όπλο την άμυνά της κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της, δεν μπορούσε όμως να σταματήσει τον επιθετικό οίστρο των Τούρκων, αλλά και να ελέγξει τα ριμπάουντ κι αυτό την ανάγκαζε να… κυνηγά στο σκορ. Η “προσπέραση” του Παναθηναϊκού στο σκορ (56-58) αποδείχθηκε βραχύβια, καθώς τα λάθη κι οι κακές επιθετικές επιλογές έδωσαν εκ νέου το πάνω χέρι στην τουρκική ομάδα, που πάντως είδε και τη διαιτητική βοήθεια να της προσφέρεται στο τέλος για να μπορέσει να ρίξει στο… καναβάτσο την ελληνική ομάδα (82-75). Ο Παναθηναϊκός έχασε τη μάχη, όχι όμως και τον πόλεμο, καθώς έδειξε με την αντίδρασή του ότι μπορεί να διεκδικήσει τους στόχους που ΄χει θέσει, αρκεί βέβαια να διορθώσει τις λεπτομέρειες εκείνες που του στοίχισαν ένα μεγάλο διπλό στην Πόλη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-18, 46-43, 62-58, 82-75
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Χίκμαν 2, Ούντοχ 16, Άντιτς 12 (3), Μπογκντάνοβιτς 12 (2), Σλούκας 4, Βέσελι 12, Κάλινιτς, Ντίξον 9 (1), Ντατόμε 15 (2).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 10, Γιάνκοβιτς 8 (2), Φώτσης 6 (2), Ραντούλιτσα 14, Παππάς 6, Φελντέιν, Διαμαντίδης 5 (1), Γκιστ 14 (3), Καλάθης 9 (1), Κούζμιτς 3.