sexton u17

Η Λιθουανία πάλεψε, έδωσε τη μάχη της, αλλά δεν άντεξε παραπάνω από 11-12 λεπτά. Οι Αμερικανοί ήταν πιο δυνατοί, πιο ψηλοί, πιο γρήγοροι, πιο… πολλοί. Το βάθος των ΗΠΑ έπαιξε μεγάλο ρόλο στον δεύτερο ημιτελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος U17 και τις βοήθησε να νικήσουν εύκολα τη Λιθουανία 98-70 και να επεκτείνουν το αήττητο σερί τους στη διοργάνωση στο 29-0!

Οι Αμερικανοί άρχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι από τα τέλη της πρώτης περιόδου, έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά 10 πόντων και την εκτίναξαν στο τρίτο δεκάλεπτο χάρις σε ένα σερί 13-0. Την ίδια ώρα που η «Λιέτουβα» φορτωνόταν με φάουλ η ομάδα του Ντόναλντ Σογουόλτερ άρχισε να κυριαρχεί στο γήπεδο. Οι Αμερικανοί έβαλαν συνολικά 35 πόντους από τα 26 λάθη των Λιθουανών, μάζεψαν 28 επιθετικά ριμπάουντ και ξέφυγαν μέχρι και με 34 πόντους διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, τσεκάροντας τη θέση τους για τον τελικό της Κυριακής.

ΗΠΑ-ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ 98-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-23, 47-37, 75-47, 98-70
ΗΠΑ (Σογουόλτερ): Κουίκλι, Χάουαρντ 16, Σμαρτ 9, Τρεντ 15, Σέξτον 15 (6λ.), Τρ. Μπράουν 6 (9ρ., 3κλ.), Νοξ 10, Τζ. Μπράουν 3, Τζάκσον 2, Γκόρντον 13 (9ρ.), Κάρτερ 8, Γουάιλι 1.
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Πετράουσκας): Βαϊτσιούνας 7, Βίλις 6, Ουλέτσκας 5, Σαργκιούνας 15, Βελίτσκα 9 (6ασ.), Κόζις 6, Πόσκα 3, Νταουγκέλα, Κισούνας 8, Βασιλιάουσκας 4, Γιουοζάιτις 2, Μπαλτσιούνας 5.

Ο Μπιτίμ έσωσε τους Τούρκους

Πέρυσι η Τουρκία νίκησε την Ισπανία στο ματς για τις θέσεις 3-4 του Ευρωμπάσκετ U16 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Σήμερα τη νίκησε ξανά (83-79 στην παράταση) και προκρίθηκε πανηγυρικά στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος U17! Οι Τούρκοι απλά δεν τα παράτησαν ποτέ. Έχασαν τον Ατάρ, τον καλύτερο τους παίκτη στο τουρνουά, με τραυματισμό από τη δεύτερη περίοδο. Είχαν το προβάδισμα όλα κι όλα πέντε λεπτά στον αγώνα και βρέθηκαν πίσω στο bitim u17σκορ με 15 πόντους διαφορά από το πρώτο ημίχρονο. Κι όμως, έφεραν τα πάνω κάτω.

Οι Τούρκοι κατάφεραν να στείλουν το ματς στην παράταση με ένα tip-in από το πουθενά του Μπιτίμ και στην έξτρα περίοδο να πάρουν τη νίκη. Ο Ονουράλπ Μπιτίμ και ο Τσαν Ντουράν είχαν μαζί 41 πόντους, 24 ριμπάουντ και ήταν οι οδηγοί των Τούρκων, οι οποίοι πέτυχαν 46 πόντους μέσα από τη ρακέτα και μετέτρεψαν σε 25 εύκολους πόντους τα 22 λάθη των Ισπανών. Ο Σέρχι Μαρτίνεθ ήταν πάλι εξαιρετικός αλλά δεν έφτανε για τη διοργανώτρια Ισπανία, η οποία είχε δύο ευκαιρίες να ισοφαρίσει στο τέλος της παράτασης αλλά ο Μπουσκέτς ήταν άστοχος την πρώτη φορά και ο Καράσκο έκανε λάθος τη δεύτερη.

ΤΟΥΡΚΙΑ-ΙΣΠΑΝΙΑ 83-79
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 31-43, 53-57, 73-73 (κ.α.), 83-79
ΤΟΥΡΚΙΑ (Ελμπάς): Ακιούζ 10, Απαϊντίν, Σενέλ 3, Αφσάρ 1, Σαϊμπίρ 4, Μπιτίμ 23 (10ρ., 3κλ.), Ατάρ 2, Κονούκ 12, Μουσταφά 8 (8ρ.), Ντουράν 18 (15ρ.), Αΐσα 2.
ΙΣΠΑΝΙΑ (Μαρτίνεθ): Μπουσκέτς 10, Γκονζάλεθ 15 (7ρ.), Λόπεθ, Καράσκο 11, Μπερναθέρ, ΜακΚάρθι 7, Εϊγκιατόρ 2, Μαρτίνεθ 20 (11ρ.), Σαλβαδόρ 3, Πάρα 11.

Θέσεις 5-8: Επίδειξη δύναμης από Καναδά και Γαλλία

Στα παιχνίδια κατάταξης ο Καναδάς και η Γαλλία ήταν ξεκάθαρα οι καλύτερες ομάδες, κερδίζοντας τα παιχνίδια τους με 38 και 58 πόντους διαφορά αντίστοιχα! Οι Καναδοί άρπαξαν από το λαιμό τους Αυστραλούς από την πρώτη περίοδο και τους συνέτριψαν 96-58, έχοντας προηγουμένως barrett u17ανοίξει τη ψαλίδα στο σκορ μέχρι και το +46 σε κάποιο σημείο στο δεύτερο ημίχρονο.

Ανάλογα εύκολο απόγευμα πέρασε και η Γαλλία με αντίπαλο την Κορέα, παίρνοντας μάλιστα και άτυπη εκδίκηση για την ήττα στη φάση των ομίλων. Οι «τρικολόρ» διέλυσαν την πρωταθλήτρια Ασίας 119-61, καθώς κυριάρχησαν κάτω από τα δύο καλάθια, μάζεψαν 33 επιθετικά ριμπάουντ (και 39 παραπάνω συνολικά) και έβαλαν 66 πόντους μέσα από τη ρακέτα.

Τα ματς για τις θέσεις 5-8

Καναδάς-Αυστραλία 96-58 Μπάρετ 23, Μπραζντέικις 18 – Φρόλινγκ 12
Κορέα-Γαλλία 61-119 Σέομουν 25 – Χορντ 22, Μπαλά 18π., 10ρ., 3κλ.