FIBA U17 (θέσεις 9-16): Σόου με 50άρα από τον Μούσα! (+vds)

musa u17Μία μέρα μετά τον πικρό αποκλεισμό από την Αυστραλία ο Τζανάν Μούσα έψαχνε κάπου να ξεσπάσει. Την πλήρωσε η Κινεζική Ταϊπέι! Ο 17χρονος εκκολαπτόμενος σούπερ σταρ έκανε πράματα και θάματα απέναντι στην ασιατική ομάδα, καθώς πέτυχε 50 πόντους σε λιγότερο από 28 λεπτά (τους 24 τους έβαλε στην τελευταία περίοδο!) και οδήγησε τη Βοσνία στην εύκολη νίκη με 105-75, για τις θέσεις 9-16 του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος U17!

Ο Μούσα έκανε ότι ήθελε απέναντι στην πολύ αδύναμη Κινεζική Ταϊπέι, όπως και συνολικά οι Βόσνιοι, οι οποίοι προηγήθηκαν μέχρι και με 37 πόντους διαφορά σε κάποιο σημείο. Οι 50 πόντοι του Μούσα αποτελούν φυσικά νέο ρεκόρ διοργάνωσης. Μέχρι σήμερα το κατείχε ο Τζέιλεν Χορντ (41) από το παιχνίδι της πρεμιέρας μεταξύ της Γαλλίας και της Κορέας.

Βάλτο(νεν) αγόρι μου!

Οι αγώνες κατάταξης άρχισαν με ένα «τρελό» ματς και ένα μοναδικό σόου από έναν εκ των καλύτερων Ευρωπαίων του τουρνουά. Ο λόγος για τον Ελίας Βαλτόνεν, ο οποίος πέτυχε 5/5 τρίποντα στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης με την Αίγυπτο, elias valtonen u17είχε 24 πόντους συνολικά και οδήγησε τη Φινλανδία στη νίκη με 84-73.

Αρκετή ώρα πριν οι δύο ομάδες είχαν κάνει δύο μεγάλα σερί, που έφεραν (δις) τούμπα το παιχνίδι. Στη δεύτερη περίοδο η Αίγυπτος «έτρεξε» ένα σερί 21-0 και μετέτρεψε το 20-31 σε 41-31, ενώ οι Φινλανδοί απάντησαν στο τρίτο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους 23-3, που μετέτρεψε το σκορ σε 54-44 και λίγο αργότερα σε 67-53. Με 19/39 τρίποντα οι Φινλανδοί δεν θα μπορούσαν να χάσουν αυτό το παιχνίδι…

Έμεινε όρθια η Δομινικανή Δημοκρατία, καλύτερη η Κίνα

Στον δεύτερο αγώνα η Δομινικανή Δημοκρατία επικράτησε με 74-70 του Μάλι, αν και έφτασε πολύ κοντά στο να πετάξει στα σκουπίδια μία διαφορά 21 πόντων. Η αφρικανική ομάδα κατάφερε χάρις στους αναπληρωματικούς της να πλησιάσει μέχρι τον έναν πόντο (67-68 στο 37’), ωστόσο σε εκείνο το σημείο οι Δομινικανοί βρήκαν τις επιθετικές λύσεις που έψαχναν και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη li u17στο τουρνουά, παρότι έπαιζαν από το 10’ χωρίς τον καλύτερο παίκτη τους, τον Άντερσον Μιραμπό (διάστρεμμα).

Η Κίνα ήταν η καλύτερη ομάδα στον τελευταίο αγώνα για τις θέσεις 9-16. Οι Κινέζοι επιβλήθηκαν της Αργεντινής πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 90-84, αφού στα μέσα της τέταρτης περιόδου προηγήθηκαν ακόμα και με 17 πόντους διαφορά. Οι Λι και Ζου ξεχώρισαν από την ασιατική ομάδα, η οποία είχε το προβάδισμα στα 35 από τα 40 λεπτά.