Η Γαλλία και ο Καναδάς τα βρήκαν σκούρα απέναντι σε Λιθουανία και Ισπανία, εντούτοις πήραν την πρόκριση και το… καρέ των φαβορί (μαζί με ΗΠΑ και Σερβία) έφτασε μέχρι τους “4” του Παγκοσμίου Κυπέλλου U19 της Λετονίας.

Δια πυρός και σιδήρου πήρε την πρόκριση για τους “4” η Γαλλία, η οποία χρειάστηκε παράταση (και ένα σερί 0-8 στο ξεκίνημα αυτής), για να επιβληθεί της Λιθουανίας με 84-79. Ο Βίκτορ Βεμπανιάμα και ο Μάθιου Στράζελ πέτυχαν μαζί 43 από τους 84 πόντους των “μπλε”, ενώ καθοριστικό ρόλο έπαιξε και ο Κλεμέν Φρις, που έστειλε το ματς στην παράταση με τρίποντο 55,6″ πριν από τη λήξη.

Δραματικός ήταν ο πρώτος προημιτελικός της ημέρας, στον οποίον οι Κέιλεμπ Χιούσταν και Ράιαν Νέμπχαρντ πέτυχαν μαζί 16 από τους τελευταίους 18 πόντους της ομάδας τους (οκτώ έκαστος) και ο Καναδάς επικράτησε δύσκολα της Ισπανίας με 81-77. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των Καναδών επί των Ισπανών σε Παγκόσμιο Κύπελλο Εφήβων έπειτα από έξι ήττες σε ισάριθμους αγώνες!

Σκούρα τα βρήκε πάντως και η Σερβία του φοβερού και τρομερού Νίκολα Γιόβιτς απέναντι στην Αργεντινή, την οποία νίκησε 89-83, αν και στο 34’ είχε προηγηθεί με 18 πόντους διαφορά (71-53). Αντιθέτως, εύκολο απόγευμα πέρασαν οι ΗΠΑ με αντίπαλο τη Σενεγάλη, την οποία νίκησαν 88-58 και προκρίθηκαν με άνεση στους “4”.

Στα παιχνίδια για τις θέσεις 9-16, η Αυστραλία σάρωσε το Πουέρτο Ρίκο 95-52 και η Τουρκία την Ιαπωνία 97-49, η οικοδέσποινα Λετονία δεν αντιμετώπισε πρόβλημα απέναντι στην Κορέα (90-67), ενώ το Ιράν επικράτησε σχετικά εύκολα του (απογοητευτικού, πάλι) Μάλι με 71-59.

Η εμφάνιση της ημέρας

Ο Κρις Χελμάνις κατέγραψε τη 2η καλύτερη επίδοση του τουρνουά στο index rating (+37) στην άνετη νίκη της Λετονίας επί της Κορέας. Ο Λετονός σέντερ (γιος του παλιού διεθνή Ούβις Χελμάνις) είχε απολογισμό 30 πόντους, 10/13 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 31’35”.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

* Ο Βίκτορ Βεμπανιάμα έκανε 8 κοψίματα στον προημιτελικό με τη Λιθουανία, αριθμός που ισοδυναμεί με την κορυφαία επίδοση των τελευταίων οκτώ ετών σε Παγκόσμιο Κύπελλο Εφήβων και την 5η καλύτερη μετά τις 10 του Ευθύμη Ρεντζιά (1995) και τις 9 του Κινέζου Τζόου Τσι (δύο φορές το 2013) και του Ιρανού Τζαμπέρ Ρουζμπαχάνι (2003).

* Ο Ρέινι Σμιθ είχε 1 πόντο με 0/3 σουτ στα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης της Αυστραλίας με το Πουέρτο Ρίκο και πέτυχε 18 με 5/6 τρίποντα, 1/1 δίποντο στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Αυστραλός γκαρντ πέτυχε στην 4η περίοδο δύο πόντους παραπάνω απ’ ότι ΟΛΟ το Πουέρτο Ρίκο στο 2ο ημίχρονο (16)!

* Ο Καναδάς προκρίθηκε στους “4” παρότι είχε 1/16 τρίποντα στη νίκη επί της Ισπανίας. Οι Καναδοί έχασαν τα πρώτα 14 τρίποντα που επιχείρησαν, μέχρι να ευστοχήσει στο πρώτο ο Κέιλεμπ Χιούσταν 7,5 λεπτά πριν από τη λήξη.

* Οι ΗΠΑ πέτυχαν 42 πόντους από τα 28 λάθη που έκαναν η Σενεγάλη στον 3ο προημιτελικό της ημέρας. Οι Αμερικανοί είχαν το προβάδισμα για 39’43’’ και για 4η φορά σε ισάριθμα παιχνίδια δεν άφησαν την αντίπαλό της να προηγηθεί ούτε για ένα δευτερόλεπτο.

* Η Ιαπωνία κατέγραψε το 2ο χειρότερο ομαδικό rating της διοργάνωσης (+18) στην ήττα από την Τουρκία. Στο ίδιο παιχνίδι ο Αντέμ Μπόνα είχε 20 πόντους με 9/9 δίποντα και 2/2 βολές.

* Ο Χουάν Φρανσίσκο Φερνάντες έκανε νέο ρεκόρ πόντων για το τουρνουά, με τους 33 που πέτυχε στην ήττα της Αργεντινής από τη Σερβία. Τα 16 ριμπάουντ που μάζεψε, αποτελούν επίσης τη 2η καλύτερη επίδοση της διοργάνωσης.

Όλα τα αποτελέσματα της ημέρας (9/7)

ΘΕΣΕΙΣ 1-8

Καναδάς – Ισπανία 81-77 (Χιούσταν 25π., 5κλ., Ίντι 24π., 15ρ., 4κ. – Ντομίνγκεθ 21, Χιμένεθ 17π., 9ρ., 6κλ.)
Σενεγάλη – ΗΠΑ 58-88 (Ντιόπ 20π., 12ρ. – Άιβι 12, Λόφτον 11, Μάιλς 11, Χόλμγκρεν 10)
Λιθουανία – Γαλλία 79-84 παρ. (Τούμπελις 19π., 13ρ., 4κλ. – Στράζελ 23, Βεμπανιάμα 20π., 6ρ., 8κ.)
Σερβία – Αργεντινή 89-83 (Γιόβιτς 26π., 13ρ. – Φερνάντες 33π., 16ρ., Ντίας 19)