Οι ΗΠΑ διατήρησαν τον παγκόσμιο τίτλο τους σε επίπεδο Εφήβων. Οι Αμερικανοί νίκησαν τη Γαλλία 83-81 στον τελικό της Ρίγα και κατέκτησαν το Παγκόσμιο Κύπελλο U19 για 2η συνεχόμενη φορά και για 8η συνολικά στην ιστορία τους.

Οι Κεν Λόφτον (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Τζέιντεν Άιβι (16 πόντοι) οδήγησαν τις ΗΠΑ απέναντι στους “μπλε” του ασταμάτητου Βίκτορ Γουεμπανιαμά, ο οποίος είχε 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 τάπες στον τελικό, αλλά αποβλήθηκε με 5ο φάουλ 2’42’’ πριν από τη λήξη και με το σκορ 77-74 υπέρ των ΗΠΑ.

Ο… χοντρούλης Λόφτον ήταν επίσης και αυτός που έδωσε την ώθηση στις ΗΠΑ να ξεπεράσουν το 50-58 στο 28’, να αντιστρέψουν τους όρους και να προηγηθούν με 83-76 στο 38’16”. Μία διαφορά που αποδείχθηκε αρκετή, παρότι οι Γάλλοι μείωσαν (83-81) με τρίποντο του Λεμόντ 28,5” πριν από τη λήξη.

MVP ο Χόλμγκρεν

Ο Αμερικανός Τσετ Χόλμγκρεν έχασε κατά κράτος τη μονομαχία των… γιγάντων στον τελικό και σε γενικές γραμμές δεν είχε μεγάλη επίδραση στο παιχνίδι, εντούτοις κέρδισε (μάλλον άδικα) το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη του τουρνουά. Μαζί με τον Αμερικανό σέντερ στην καλύτερη πεντάδα της διοργάνωσης ψηφίστηκαν ο συμπαίκτης του Τζέιντεν Άιβι (ΗΠΑ), ο Νίκολα Γιόβιτς (Σερβία), ο Ζακ Ίντι (Καναδάς) και φυσικά ο παίκτης που εντυπωσίασε περισσότερο από κάθε άλλον στο Παγκόσμιο Κύπελλο, ο 17χρονος Βίκτορ Γουεμπανιαμά (Γαλλία).

Τρίτος ο Καναδάς

Ο Καναδάς πήγε στη Λετονία για ένα μετάλλιο και το πήρε, καθώς νίκησε τη Σερβία 101-92 στο μικρό τελικό, παρότι πέταξε στα σκουπίδια μία διαφορά 15 πόντων στο 1ο ημίχρονο. Η ομάδα του Πολ Γουάιρ προηγήθηκε 37-22 στο 11’, αλλά δέχτηκε ένα σερί 0-20 στη 2η περίοδο και βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 11 πόντους διαφορά στην 3η (50-61 στο 22’). Εν τέλει οι Καναδοί στάθηκαν στα πόδια τους και ξέφυγαν με 97-84 στο 38’ χάρις σε ένα σερί 11-0 και τους… big 4, τους Μάθουριν (31), Νέμπχαρντ (21), Χιούσταν (17) και Ίντι (12), να σημειώνουν όλοι μαζί 81 πόντους!

Οι υπόλοιποι αγώνες κατάταξης

Η Ισπανία χρειάστηκε παράταση, προκειμένου να καταβάλει τη Λιθουανία με 86-81 και να τερματίσει 5η στο τουρνουά, έχοντας κορυφαίους τους Ντομίνγκεθ και Ντομενέκ. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της “φούρια ρόχα” επί των Λιθουανών σε Παγκόσμιο Κύπελλο από το 1995 και έπειτα από δύο ήττες στις προηγούμενες αναμετρήσεις.

Την υψηλότερη θέση στην ιστορία της πανηγύρισε η Σενεγάλη, που νίκησε την Αργεντινή 75-67 και τερμάτισε 7η στο τουρνουά. Η Σενεγάλη έδωσε όλα τα νοκ άουτ παιχνίδια χωρίς τον καλύτερο παίκτη της, τον Ίμπου Μπάτζι, που έφυγε από τη Λετονία για να παραστεί στο Draft Combine του ΝΒΑ. Δύο θέσεις πιο κάτω (στην 9η) ολοκλήρωσε το τουρνουά η Τουρκία, η οποία νίκησε για 2η φορά (και για 3η συνεχόμενη σε επίπεδο Παγκοσμίου Κυπέλλου U19) την Αυστραλία 56-52.

Νικηφόρα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της η διοργανώτρια Λετονία, που νίκησε για δεύτερη φορά στο τουρνουά το Ιράν 71-63 και κατέλαβε την 11η θέση. Το Μάλι κέρδισε τη μεγάλη μάχη που έγινε για τις θέσεις 13-14, αφού επικράτησε του Πουέρτο Ρίκο με 95-92 στην παράταση και ολοκλήρωσε το τουρνουά με δύο νίκες έπειτα από πέντε διαδοχικές ήττες. Τέλος, στην ασιατική μάχη για τις θέσεις 15-16 η Κορέα σημείωσε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση επί της Ιαπωνίας με 95-92 ύστερα από έξι ήττες με 43,8 πόντους διαφορά κατά μέσο όρο.

Η εμφάνιση της ημέρας

Ο Γιούν Σέοκ Γέο δημιούργησε νέο ρεκόρ πόντων για το τουρνουά με τους 36 που πέτυχε στη νίκη της Κορέας επί της Ιαπωνίας, ενώ σημείωσε και τη 2η καλύτερη επίδοση στο σύστημα αξιολόγησης (+40). Είχε ακόμα 8/13 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 5/9 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 τάπες και 3 λάθη σε 40 λεπτά.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

* Μέχρι τον τελικό οι ΗΠΑ βρέθηκαν συνολικά πίσω στο σκορ για 49 δευτερόλεπτα σε όλο το Παγκόσμιο Κύπελλο. Στον τελικό οι Αμερικανοί είχαν το προβάδισμα για 17’01’’ και οι Γάλλοι για 18’59’’.

* Ο Βίκτορ Γουεμπανιαμά είχε 22 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 κοψίματα στην ήττα της Γαλλίας από τις ΗΠΑ στον τελικό.

* Ο Μπένεντικτ Μάθουριν είχε 11/11 δίποντα στη νίκη του Καναδά επί της Σερβίας στο μικρό τελικό της διοργάνωσης.

* Ο Καλίφα Ντιόπ είχε 23 πόντους, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 τάπες στη νίκη της Σενεγάλης επί της Αργεντινής, καθώς και +38 στο σύστημα αξιολόγησης.

* Νέο ρεκόρ εύστοχων τρίποντων στη διοργάνωση σημείωσε η Ιαπωνία, η οποία είχε 17/36 κόντρα στην Κορέα.

* Η Τουρκία και η Αυστραλία είχαν μαζί 6/30 σουτ στην 1η περίοδο του μεταξύ τους αγώνα για τις θέσεις 11-12, η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ 9-7 υπέρ των “μπούμερς”. Το πιο εντυπωσιακό, μάλιστα, είναι ότι για 5’36’’ δεν σημειώθηκε ούτε ένας πόντος.

* Ο Ραφαέλ Πινζόν πλησίασε το τριπλ-νταμπλ (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ) στην ήττα του Πουέρτο Ρίκο από το Μάλι.

* Το Μάλι έχασε τις πρώτες 15 επιθέσεις στη νίκη επί του Πουέρτο Ρίκο (είχε 0/12 σουτ, 3 λάθη) και δεν βρήκε στόχο στα πρώτα 14 σουτ που επιχείρησε. Στο ίδιο ματς οι δύο ομάδες μάζεψαν μαζί 53 επιθετικά ριμπάουντ (32 το Μάλι), έκαναν 33 κλεψίματα (20 το Μάλι), έβαλαν 48 πόντους από αυτά (26 το Μάλι) και 60 στο ανοιχτό γήπεδο (32 το Πουέρτο Ρίκο)!

* Ο Κρις Χελμάνις είχε 12 ριμπάουντ και 11 ασίστ στη νίκη της Λετονίας επί του Ιράν. Έχασε το τριπλ-νταμπλ όμως, αφού πέτυχε μόνο 7 πόντους.

* Ο Ρούμπεν Ντομίγκεθ έκανε νέο ρεκόρ εύστοχων τρίποντων (7/13) και ο Άντρια Ντομενέκ ισοφάρισε το ρεκόρ ριμπάουντ του Καναδού Ζακ Ίντι (17) στη νίκη της Ισπανίας επί της Λιθουανίας.

Όλα τα αποτελέσματα της ημέρας (11/7)

ΤΕΛΙΚΟΣ

ΗΠΑ – Γαλλία 83-81 (Άιβι 16, Λόφτον 16π., 7ρ. – Γουεμπανιαμά 22π., 8ρ., 8κ.)

ΑΓΩΝΑΣ ΧΑΛΚΙΝΟΥ ΜΕΤΑΛΛΙΟΥ

Καναδάς – Σερβία 101-92 (Μάθουριν 31π., 11/11δ., Νέμπχαρντ 21π., 10ασ. – Μούσικιτς 25)

ΘΕΣΕΙΣ 5-6

Ισπανία – Λιθουανία 86-81 παρ. (Ντομίνγκεθ 28π., 7/13τρ. – Τούμπελις 20π., 15ρ., Στενιόνις 17)

ΘΕΣΕΙΣ 7-8

Σενεγάλη – Αργεντινή 75-67 (Ντιόπ 23π., 15ρ., 5ασ., 5κλ., 4κ. – Κορμπαλάν 18π., 4κλ.)

ΘΕΣΕΙΣ 9-10

Αυστραλία – Τουρκία 52-56 (Γκακ 10π., 10ρ. – Μουτάφ 12, Ονάν 11)

ΘΕΣΕΙΣ 11-12

Λετονία – Ιράν 71-63 (Ντέναφς 20 – Φαλάχ 25π., 11ρ., Λακζαεϊφάρντ 23π., 7ρ., 5ασ.)

ΘΕΣΕΙΣ 13-14

Πουέρτο Ρίκο – Μάλι 92-95 παρ. (Κλαρκ 23π., 4κλ., Πινζόν 20π., 10ρ., 8ασ. – Ντεμπελέ 17π., 9ρ.)